بسیح لشگر مخلص خداست

امام خمینی(ره)

 

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸٩/٩/۱٠ توسط ساسان ترابی | نظرات()

وظایف وتکالیف یک بسیجی خوب ونمونه را می توان اینگونه یادآورشد.
1.ولایت مداری وپیروی از ولی امر مسلمین

2.ارتقاء علم ومعرفت خود با مطالعه در زمینه های مختلف

3.حضور فعال در عرصه های مختلف فرهنگی واجتماعی واقتصادی

4.حفظ فرهنگ بسیجی وترویج آن در بین دوستان وفامیلان وخویشان

5.مشارکت درعرصه های سازندگی ودرتولید علم وجنبش نرم افزاری

6.داشتن اراده قوی ومحکم نسبت به دفاع از اسلام وآرمانهای انقلاب

7.دفاع همه جانبه مخصوصاً از ارزشهای اسلامی وآرمانهای انقلابی

8.فعال، پرتحرک و خوش‌فکر بودن

9. پرهیز از سستی وتنبلی و ساده‌لوح بودن

10.پرهیز از دخالت در جریانهای سیاسی وسوگیری نسبت به آنها(چرا که بسیجی باید فراجناحی عمل کند)
وحسن ختام این نوشتار ازمقام معظم رهبری مد ظله العالی: وظیفه اصلی بسیج دفاع از ارزش ها است.

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸٩/٩/۱٠ توسط ساسان ترابی | نظرات()

بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش برگلدسته های رفیع آن شهادت ورشادت سرداده اند. امام خمینی (ره)

 

 

پس ازگذشت چند ماه از پیروزی انقلاب اسلامی و تولد سپاه و کمیته ها،ارتش جمهوری اسلامی،حضرت امام((ره)) با دوراندیشی خاص خود ضرورت آموزش و سازماندهی عمومی همه مردم در قالب ارتش بیست میلیونی را برای مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمنان انقلاب اسلامی مطرح کردند و در آذرماه 1358فرمان تشکیل ارتش بیست میلیونی (بسیج مستضعفان) را صادر فرمودند،دردی ماه 1359واحدبسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جایگزین آن سازمان شد.

بسیج باحدود30 سال سابقه ی درخشان و حضور در همه ی عرصه ها گره گشای بسیاری از مشکلات عمده کشور بوده است .حضور حماسی بسیجیان در طول هشت سال دفاع مقدس برگ زرینی است در کارنامه این نهاد انقلابی و مردمی که در تاریخ ایران بی سابقه بوده است.

مقام معظم رهبری حضرت آیت ا...خامنه ای بسیج را چنین توصیف کرده اند : 

بسیج عبارتست از مجموعه ای که درآن پاکترین انسانها، فداکارترین وآماده به کارترین جوانان کشور در راه اهداف متعالی این ملت و برای به کمال و به خوشبختی رساندن این مردم جمع شده اند و بسیج یعنی حضور ناشی از ایمان و اخلاص و انگیزه دینی و ایمان صادقانه در هر میدانی که کارآرایی و توانایی حضور درآن میدان را داراست،این معنای بسیج است در قرآن کریم در آیات متعددی به ضرورت بسیج و آمادگی مسلمانان برای مبارزه با دشمنان اشاره شده است ازجمله:

ای کسانی که ایمان آورده اید سلاح جنگ برگیرید و آنگاه دسته دسته و یا همه به یکبار متفق برای جهاد بیرون روید.

  شما(ای مومنان) در مقام مبارزه با آن کافران خود را مهیا کنید و تا آن حد که بتوانید از آذوقه و تسهیلات و آلات جنگی و اسبان سواری برای تهدید دشمنان خدا و دشمنان خودتان فراهم سازید.

و اما بسیجی کیست ؟

هر بسیجی ابتدا باید فرهنگ بسیجی داشته باشد.فرهنگ بسیجی فرهنگ معنویت است،فرهنگ شجاعت است،فرهنگ غیرت است،فرهنگ استقلال و آزادگی است ،فرهنگ اسیر خواست های حقیر نشدن است،خواستهای زندگی برای همه مهم است،اما آنچه مهمتراست آرمان هاست،ارزش هاست،هدف است،آنها را باید مقدم داشت.بسیجی ایمان به خدا دارد.در مقابل او خاضع و خاشع است .کارها را برای رضای خدا انجام می دهد و رفتارهایش رنگ خدایی دارد.ایمان به خدا مهمترین ویژگی بسیجی است و اگر این ویژگی بسیجی نباشد ایثار و از خودگذشتگی او مفهومی ندارد.

بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکیل آن را همه مجاهدان بسیجی از اولین تا آخرین امضاء نموده اند.

بسیجی تقوی الهی دارد یعنی خویشتن داری او از انجام گناه و مبادرت به انجام واجبات است. بسیجی ایثار و از خودگذشتگی دارد،برآورده ساختن نیازهای جامعه و سایر افراد را برخواست خود ترجیح میدهد.او شجاعت و دلاوری دارد،حضور همه جانبه اش در صحنه های دشوار و سخت مبارزه با دشمنان و قرارگرفتن در برابر تهدیدهای همه جانبه آنان ویژگی بارز یک بسیجی است. سازمان بسیج تحت امر فرماندهی کل قوا و ولی فقیه است.و بسیجی نیز خود را تابع محض ولی فقیه میداند و حرکت خود را در عرصه های اجتماعی،سیاسی،فرهنگی،نظامی بر محوریت رهنمودهای صبر و بردباری ،ساده زیستی،تواضع،شهادت طلبی،دشمن ستیزی،خوش اخلاقی،برخورداری از دانش و تخصص پویایی و نوآوری،غیرت دینی از دیگر ویژگیهای بسیجی است.

و خلاصه اینکه: بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکیل آن را همه مجاهدان بسیجی از اولین تا آخرین امضاء نموده اند.

 

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸٩/٩/۱٠ توسط ساسان ترابی | نظرات()

"رحمت و برکات خداوندبر بسیج مستضعفان که بحق پشتوانه انقلاب است ."      امام خمینی(ره)

 تشکیل بسیج مستضعفین ارتش بیست میلیونی به فرمان امام خمینی (ره) ازجمله اساس ترین عوامل در جهت خنثی سازی توطئه ها به حساب می آید که  به برکت این دوراندیشی وهدایت انقلاب در مسیر اصلی خود، زمینه انقلاب دوم فراهم آمد و باسقوط لانه جاسوسی آمریکا ، شیطان بزرگ با ضربه ای سخت و جبران ناپذیر روبرو شد.اسناد بدست امده از لانه جاسوسی واظهارات صریح حکام آمریکایی مردم و رهبران کشور بویزه حضرت امام را با این حقیقت آشکار مواجه ساخت که احتمال مداخله نظامی آمریکا و هجوم رژیم به جمهوری اسلامی ، امری بعید و غیر ممکن نبوده و باتوجه به سوابق این کشور در جهان لزوم آمادگی مردم جهت مقابله و رویارویی را در کوتاهترین زمان ممکن آشکار می ساخت . براین اساس امام امت در پنجم آذر ماه سال 58، یعنی در مدتی کمتر ازیک ماه بعد ازانقلاب دوم ، فرمان تاریخی تشکیل بسیج را صادر فرمودند.یک مملکت بعد از چند سالی که بیست میلیون جوان دارد باید بیست میلیون تفنگدار داشته باشد و بیست میلیون ارتش داشته باشد و یک چنین مملکتی آسیب پذیرنیست و مردم دلسوخته و مسلمان پاکباخته که دل در گرو عشق به انقلاب و هدفهای والای آن داشتند، با آمادگی و قصد و اراده خلل ناپذیر جهت پاسداری از دستاورهای انقلاب گروههای مقاومت مردمی رادر پایگاهای بسیج و در آن زمان در مساجد سراسر کشور تشکیل دادند.

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸٩/٩/۱٠ توسط ساسان ترابی | نظرات()

تعریف بسیج در گفتمان مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)

مقام معظم رهبری فرمودند:« بسیج متن ملتی است که در مراکز نظامی و اجتماعی و دینی و آموزشی حضور دارد. بسیج متن ملتی است که در سایه آموزش، سلاح بدست گرفته و در وقت نیاز کشور، همراه نیروهای مسلح بیشترین و سنگین‌ترین بار را بدوش می‌گیرد چنانچه در دوران جنگ دیده شد.». حدیث ولایت،  ج2،ص177

و در جای دیگر می‌فرمایند:« بسیج یعنی حضور در میدانهایی که نظام اسلامی، وظیفه انسانی و الهی و نیازهای کشور، حضور او را در آن میدانها، لازم می‌داند و او را به آنها فرا می‌خواند.». 21/8/80

« بسیج حضور ناشی از ایمان و اخلاص و انگیزه دینی و ایمان صادقانه در هر میدانی (است) که انسان احساس می‌کند کارآیی و توانایی حضور در آن میدان را داراست.».  18/7/80

« بسیج یعنی حضور آگاهانه و فداکارانه یک انسان در مواجهه با دشمنان انقلاب و نظام و اسلام و کشور و ملت. با چنین مفهوم و حقیقتی، تنها کسی می‌تواند دشمن و مخالف باشد که مخالف اسلام و مصالح کشور و ملت باشد و الا اگر کسی کشور و ملت و اسلام و نظام را دوست می‌دارد. باید از چنین عنصری قدردانی و ستایش کند.».  16/2/80

« بسیج، یعنی حرکت در صفوف مقدم هر جبهه‌ای که نظام به حضور عناصر کارآمد در آن جبهه نیاز دارد، یعنی کسانی بروند ببینند نظام در چه جبهه‌هایی احتیاج دارد که انسانهای کارآمد در آن حضور پیدا کنند و در خطوط مقدم آن ایستادگی نمایند، آن هم رفتنی بدون مزد و منت، بدون مأموریت دولتی و بدون تکلیف، رفتنی از روی عشق، از روی ایمان، از روی معرفت و آگاهی و رفتنی با قبول همه خطرات.».  5/9/79

بسیجی کیست:« بسیجی هر یک از آحاد ملت است که در هر جایی که به حضور او نیاز هست آماده باشد.».  31/8/80

« بسیجی بودن، یعنی فعال بودن، در میدان عمل رفتن، تن به حادثه دادن، خالص بودن، برای اهداف متعالی کار کردن. سرما و گرما را تحمل می‌کند و از لذتهای شیرین زیر دندان هر انسان (چه برسد به جوان) براحتی چشم می‌پوشد. بسیجی آرامانگرا و با اخلاص و با گذشت و در هر میدانی تن به کار بده است.». ٧٩/٧/٢۴

 

 

 

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸٩/٩/۱٠ توسط ساسان ترابی | نظرات()

بسیج؛ دیروز امروز

« بسیج لشگر مخلص خداست که دفتر تشکیل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضاء نموده اند».

امام خمینی

پنجم آذر ماه سال روز تشکیل نهاد بسیج به فرمان حضرت امام خمینی (ره) است و همین ایام بهانه ای شد تا بار دیگر نظری بیندازیم به نقش مسؤولیت های سنگین این نهاد که محدوده آن را همه کسانی تشکیل می دهند که دل در گرو تحقق اهداف و آرمان های بلند امام راحل(ره) و عملی شدن شعارهای نجات بخش انقلاب اسلامی دارند و در هر زمان با درک شرایط و موقعیت انقلاب و کشور از هیچ گونه خدمت و یاری رسانی به نظام و کشور دریغ نمی ورزند.

به راستی که بسیج و گرامی داشت مقام و جایگاه آن با برگزاری سمینارها و یا تعارفات معمولی در حالی که هیچ تلاشی برای به فعلیت رساندن نیروی عظیم نهفته در وجود بسیجیان صورت نگیرد راهی به جایی نخواهد برد.

حیثیت امروز نظام، تا حد زیادی مدیون بسیج و حضور همه جانبه مردم در آن بوده است، حتی تصاحب قدرت جهانی اسلامی با بسیج همه جانبه و فراگیر در جهان میسر خواهد بود به گفته امام راحل، این امر شدنی است و باید به دنبال تحقق یافتن آن بود.

بسیج چیست و بسیجی کیست؟

اگر بخواهیم مفهوم بسیج و بسیجی را در ادبیات انقلاب اسلامی جستجو کنیم، چاره ای جز بیان مراد حضرت امام (ره) از بسیج و بسیجی نداریم. در اندیشه امام(ره) بسیج نهادی است اجتماعی با ابعاد متعدد. در این نگرش بسیج دیگر صرفاً سازمانی نظامی نیست که فقط در زمان جنگ و برای دفاع در مقابل دشمن شکل گرفته باشد، بلکه نهادی است وسیع و پاسخگوی نیازهای اساسی  و حیاتی جامعه و با اجزای دیگر نظام، چنان هماهنگی و پیوند دارد که انفصال آن جز با انحلال جامعه اسلامی متصور نیست.

بسیج در صورتی می تواند نهادی جامع و شامل جهات متعدد و پایدار شناخته شود که نیازهای دایمی و باورها و ارزش های فرهنگی پدید آورنده آن به روشنی تعریف شوند، این نیازها ممکن است اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و یا نظامی باشند.

به فرموده امام(ره) « بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پر ثمری است که شکوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می دهد، بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده اند. بسیج میقات پا برهنگان معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت یافتگان آن، نام و نشانی در گمنامی و بی نشانی گرفته اند.»(1)

از دیدگاه امام بسیجی کسی است که در عمل علاقه خود را به پیشرفت و حفظ و گسترش اقتدار نظام اسلامی و شأن و حیثیت ملت مسلمان نشان دهد. یعنی بسیجی بودن معیار و ملاکی است که بر اساس آن میزان تعهد اعضای آن به اصول و آرمان های انقلابی سنجیده می شود.

تاریخچه و پیدایش بسیج

از دیدگاه امام(ره) تاریخ و سابقه بسیج به بیداری قوم بنی اسراییل و قیام آن قوم بر ضد ظلم فرعونی به فرمان حضرت موسی علیه السلام و بسیج اصحاب پا برهنه و فقیر صفه در برابر ظلم و غارت اشراف بت پرست مکه، به دعوت رسول اکرم - صلی الله علیه و اله و سلم – و نیز اهتمام ائمه اطهار علیهم السلام. که نگرش الهی داشتند و به تشویق مردم به هم پیمانی برای حل مسائل سیاسی و کاهش گرفتاری مسلمین باز می گردد.

در عصر حاضر هم، بسیج مردم در جریان تحریم تنباکو و مبارزه بر ضد استعمار دولت انگلیس به فتوای مرحوم میرزای شیرازی و قیام پانزده خرداد در سال 1342 در برابر ظلم و خیانت رژیم پهلوی و استمرار مبارزه آنان تا سرنگونی حکومت شاهنشاهی در 22 بهمن 1357 ماهیت بسیجی دارد.

«سنگ بنای بسیج بر حکم فقهی و جهادی استوار است؛ جهادی که مبتنی بر روحیه دفاعی باشد و نه تهاجمی یا جهان گشایی، بسیج در نظر امام مولودی جدید است که کارشناسان جهانی نمی توانند آن را بشناسند، هر گاه قوه ایمان در ملتی زنده شود، همگان را به قیام الله فرا می خواند و می تواند سرتاسر یک کشور را بسیج نماید، معیار حرکت بسیج هم همین اسلام و درک مفاهیم عالیه آن است».(2)

از نظر حضرت امام برای پیدایش و تقویت روح ایمان در میان مردم که موتور حرکت بسیج هستند؛ دو عامل نقش بی بدیل و غیر قابل انکار دارد؛ یکی مساجد، دیگری روحانیت.(3)

مساجد مرکز بسیج مردمی بر ضد اهداف شوم دشمن است. مسجد در اسلام و در صدر اسلام همیشه مرکز جنبش حرکت های اسلامی بوده، از مسجد، تبلیغات اسلامی شروع می شده است و حرکت قوای اسلامی برای سرکوبی کفار و وارد کردن آنها در بیرق اسلام از مسجد بوده است، همیشه در صدر اسلام مسجد مرکز حرکات و مرکز جنبش ها بوده است.(4)

پیغمبر مسجد جیوش را برای کوبیدن قدرت ها تجهیز می کرد. روحانیت هم از این قدرت و توان بهره مند است که بتواند مردم را بسیج کند.

مأموریت های بسیج

مهم ترین مأموریت های بسیج را د رحال حاضر می توان بدین شرح خلاصه کرد:

مقابله با استکبار: در رأس مأموریت های بسیج و ستیز با جهانخواران و به ویژه دشمن اصلی این انقلاب، امریکاست.

در یکی از پیام های امام(ره) به مناسب هفته بسیج در تاریخ 2 آذر 1367 می خوانیم:

«من مجدداً به همه ملت بزرگوار ایران و مسؤولان عرض می کنم چه در جنگ و چه در صلح بزرگ ترین ساده اندیشی این است که تصور کنیم جهانخواران خصوصاً امریکا و شوروی از ما و اسلام عزیز دست برداشته اند؛ لحظه ای نباید از کید دشمنان غافل بمانیم. در نهاد و سرشت امریکا کینه و دشمنی با اسلام ناب محمدی - صلی الله علیه و آله و سلم - موج می زند.

در ادامه برای مقابله با آنان می فرماید: خلاصه کلام اگر بر کشوری نوای دلنشین تفکر بسیجی طنین انداز شد، چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید والا هر لحظه باید منتظر حادثه ماند». بسیج باید مثل گذشته و با قدرت و اطمینان خاطر به کار خود ادامه دهد...(5)

قیام در مقابل انحرافات:

«اکنون که به حمدالله تعالی دانشگاه از چنگال جنایت کاران خارج شده و بر ملت و دولت جمهوری اسلامی است، در همه اعصار که نگذارند عناصر فاسد دارای مکتب های انحرافی یا گرایش به غرب و شرق در دانش سراها و دانشگاه ها و سایر مراکز تعلیم و تربیت نفوذ کنند و از قدم اول جلوگیری نمایند تا مشکل پیش نیاید و اختیار از دست نرود و وصیت اینجانب به جوانان عزیز دانشگاه ها و دبیرستان ها آن است که خودشان شجاعانه در مقابل انحرافات قیام نمایند تا استقلال و آزادی خود و کشور و ملت خودشان مصون باشد».(6)

تحمل صبر و مبارزه علمی و عملی

من در اینجا به جوانان عزیز کشورمان به این سرمایه ها و ذخیره های عظیم الهی و به این گل های معطر و نو شکفته جهان اسلام سفارش می کنم که قدر و قیمت لحظات شیرین زندگی خود را بدانید و خودتان را برای مبارزه علمی و عملی بزرگ تا رسیدن به اهداف عالی انقلاب اسلامی آماده کنید...

مبارزه علمی برای جوانان زنده کردن روح جستجو و کشف واقعیت ها و حقیقت هاست، و اما مبارزه عملی آنان در بهترین صحنه های زندگی و جهاد شهادت شکل گرفته است.

4.     تعلیم و تربیت جوانان در جهت پاسداری از اصول و اهداف انقلاب و نظام

«... بسیجیان در تعلیم و تربیت جوانان و نوجوانان مساعی جمیله خود را روز افزون کنند».(7)

مسؤولیت های بسیج

با توجه به جایگاه بسیار حساس بسیج در نشان دادن چهره نظام جمهوری اسلامی و ایجاد جاذبه در درون جامعه برای مشارکت و جذب هر چه بیشتر جوانان و نوجوانان به سمت الگوهای سازنده مبتنی بر هویت ملی – مذهبی از دیدگاه مقام معظم رهبری، بسیج و بسیجی مسؤولیتی سنگین را به عهده داشت و توانست یک ارتش معنوی مردمی را پایه ریزی کند.

به طوری که امام خمینی(ره) در مورد بسیجیان قهرمان فرمودند: شما آیینه مجسم مظلومیت ها و رشادت های این ملت بزرگ، در صحنه نبرد و تاریخ مصور انقلابید. شما فرزندان مقدس و پرچمداران عزت مسلمین و سپر حوادث این کشورید. شما یادگاران و همسنگران و فرماندهان و مسؤولان بیداردلانی بوده اید که امروز در قرارگاه محضر حق مأوا گزیده اند.

من به طور جد و اکید می گویم که انقلاب و جمهوری اسلامی و نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که بحث از بزرگ ترین سنگرهای دفاع از ارزش های الهی نظام ما بوده و خواهد بود، به وجود یکایک شما نیازمند است چه صلح باشد و چه جنگ.(8)

در طول 8 سال دفاع مقدس، بسیج آن چنان ظاهر شد که دشمنان اعتراف کردند که قدرتی که در بسیج نهفته، توان مقابله با یکایک ارتش های کلاسیک جهانی را دارد. دشمن که سودای فتح سه روزه را در سر می پروراند، در همان روزهای نخستین با مردمی مواجه گشت که با دست خالی اما با سلاح ایمان و اعتقاد به ارزش های الهی و انسانی به دفاع از کیان مقدس نظام اسلامی برخاسته بودند و از ایثار جان خویش دریغ نمی کردند.

جوانان سلحشوری که به فرمان امام(ره) در پایگاه های مقاومت تحت عنوان بسیجی گرد آمده بودند و با کوچک ترین اشاره ایشان به جبهه های نبرد هجوم می بردند  و تا آخرین قطره خون خویش ایستادگی و مقاومت می کردند وظیفه بسیج فقط به جنگ و مساله نظامی محدود نمی شود و امنیت داخلی کشور در سخت ترین شرایط یعنی دوران فعالیت منافقین و دیگر گروه های ضد انقلاب که با کمک کشورهای خارجی ذی نفع در ایران درصدد آشوب و تنش و تجزیه و جدایی قسمت هایی از خاک کشور بودند، به مدد نیروی بسیج و پایگاه های مقاومت حفظ شد.

در حوادث طبیعی و بلایا، همچون زلزله، سیل و طرح واکسیناسیون فلج اطفال حضور بسیجیان گره گشای مشکلات و مایه دلگرمی مردم و مسؤولان بوده است. کما این که در حادثه اسفبار زلزله رودبار در سال 1369 سرعت عمل و ایثار نیروهای مردمی در عملیات نجات به حدی بود که خارجیان حاضر در منطقه با اظهار تعجب از حضور گسترده بسیجیان اقرار کردند که به حضور آنان احتیاج نیست.

در زلزله اسفبار استان قزوین، در همان ساعات اولیه، مردان بسیجی در منطقه زلزله زده در کنار نیروهای امداد هلال احمر و ... و زنان بسیجی در شهرها با تشکیل صف های بسیار طویل اهدای خون و اهدای کمک های نقدی و جنسی جهانیان را به تحسین واداشت. امام خمینی(ره) در مورخ 2/9/67 در هفته بسیج درباره خطر غفلت از بسیجیان و روحیه بسیجی گری به مسؤولان پیامی را صادر می فرمایند.

ایشان فرمودند: «من دست یکایک شما پیشگامان رهایی را می بوسم و می دانم که اگر مسؤولان نظام اسلامی از شما غافل شوند، به آتش دوزخ الهی خواهند سوخت. بار دیگر تأکید می کنم که غفلت از ایجاد ارتش بیست میلیونی (بسیج) سقوط در دام دو ابرقدرت جهانی را به دنبال خواهد داشت. من از تمامی بسیجیان خصوصاً از فرماندهان عزیز آن تشکر می کنم و از دعای خیر برای این فرزندان با وفای اسلام غفلت نخواهم نمود».(9)

آری، مسؤولان در برابر حفظ روحیه ایثار و خدمت که از ویژگی های بسیجیان است، مسؤول هستند، هر گونه تجمل گرایی و عدم کارایی در عرصه مسؤولیت و بی توجهی به روحیه و عواطف مردم خطری است که می تواند به نهاد بسیج در عرصه های خطر، ضربه وارد کند.

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸٩/٩/۱٠ توسط ساسان ترابی | نظرات()
 بسیج دانش آموزی

مقدمه

بسیج یکی از عنایات ارزشمند و والای الهی در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که به برکت وجود حضرت امام خمینی (ره) به امت اسلامی ایران ارزانی شده است و سازمان بسیج دانش آموزی بخشی از این شجره طیبه و درخت پرثمر و با برکت انقلاب اسلامی است. اکنون که دشمنان اسلام و انقلاب از تمامی توطئه های استکباری خویش نا امید شده اند، تنها راه مقابله با این انقلاب شکوهمند اسلامی را مبارزه با فرهنگ و اعتقادات مردم تصور کرده و بیشترین توجه و حمله را به نسل جوان ، این آینده سازان جامعه اسلامی معطوف داشته و با توسل به انواع ترفندها و توطئه های فرهنگی ، به زعم خود تلاش می کنند تا این طلایه داران عرصه های علم و فرهنگ را از انقلاب اسلامی که خون بهای هزاران شهید به خون خفته است دور نمایند.
جوانان و نوجوانان دانش آموز بسیجی در پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و دیگر عرصه های انقلاب نقش ممتاز و موثری داشته اند که هرگز از خاطره ها محو نخواهدشد. آنان در دوران دفاع مقدس با میدان داری جبهه ها و تقدیم بیش از 36000 شهید و مفقود الاثر در دوران سازندگی با حضور فعال در عرصه های سیاسی ، فرهنگی، علمی، اقتصادی و اجتماعی سازندگی کشور، این نقش برجسته را به بهترین نحوی تداوم بخشیده اند. بنابراین در استمرار این تلاش مقدس توسط دانش آموزان عزیز، حضور فعال آنان در تشکل الهی بسیج مورد نظر می باشد.
بدیهی است هرچه تعداد افرادی که جذب این نهاد مبارک می شوند، بیشتر باشد، دشمن کینه توز و خون خوار در رسیدن به اهداف شوم و انجام توطئه های غیر انسانی اش ناکام تر خواهد ماند.


کلیات در سازمان بسیج دانش آموزی

تاریخچه و سوابق تشکیل سازمان بسیج دانش آموزی

با صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در پنجم آذر ماه سال 1358 مبنی بر تشکیل بسیج مستضعفین، پایگاه های مقاومت در مساجد، حسینیه ها، ادارات، کارخانه ها، مدارس و... به صورت خود جوش و مردمی شکل گرفت و با واگذاری مسئوولیت بسیج به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اسلامی، پایگاه های مقاومت بسیج در مدارس همچون دیگر اقشار بسیج برای جذب، آموزش و اعزام دانش آموزان واجد شرایط به جبهه های جنگ حق علیه باطل فعال شدند که در این میان نقش معلمان و فرهنگیان شجاع بسیجی ستودنی است. در دوران هشت ساله دفاع مقدس بیش از 550 هزار نفر از دانش آموزان به دفعات مکرر به جبهه ها اعزام شدند که در این میان بیش از 36000 نفرشهید و مفقود الاثر و 2853 جانباز و 2433 آزاده تقدیم دفاع از انقلاب اسلامی و ارزش های اسلامی نموده اند.
با انسجام واحد بسیج مستضعفین و شکل گیری ساختار و تشکیلات آن، دفتر بسیج دانش آموزی به عنوان رده ای مستقل در واحد بسیج مستضعفین ایجاد شد وبا شکل گیری معاونت اقشار در بسیج بعنوان بسیج دانش آموزی به ادامه فعالیت خود پرداخت .
در سال 1363 با تصویب تبصره 2 از ماده یک قانون نظام وظیفه کشوری که به موجب آن وزرات آموزش و پرورش موظف گردید با هماهنگی و همکاری واحد بسیج مستضعفین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آموزش آمادگی دفاعی را برای دانش آموزان اجرا نماید، پایگاه های مقاومت بسیج دانش آموزی در مدارس از استحکام بیشتر برخوردار گشت.
با توسعه واحد بسیج مستضعفین از سطح یک معاونت در ستاد مرکزی سپاه به یک نیروی مستقل با عنوان نیروی مقاومت بسیج سپاه، بسیج دانش آموزی نیز به عنوان یک مدیریت مستقل در مجموعه ستاد نیرو تشکیل و به کار خود ادامه داد.
در سال 1371 با تلاش مدیریت مستقل بسیج دانش آموزی، ستاد ایثارگران وزارت آموزش و پرورش و معاونت پرورشی آن وزرات توافق نامه ای تنظیم و به امضای فرمانده نیروی مقاومت بسیج و وزیر آموزش و پرورش رسید. با امضای این توافق نامه و ابلاغ به رده های ذیربط دو دستگاه و تشکیل کمیته های هماهنگی در سطوح مرکز، استان و شهرستان، تحرکی وسیع در تقویت و گسترش بسیج دانش آموزی به وجود آمد به گونه ای که در پایان سال تحصیلی 74-73 بیش از 12 هزار دفتر بسیج دانش آموزی در مدارس راهنمایی و متوسطه کشور تشکیل شده و نزدیک به 5/1 میلیون نفر دانش آموز به عضویت بسیج دانش آموزی در آمدند.
در سال 1373 با ابلاغ سردار فرمانده محترم کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و به منظور به کارگیری توان مجموعه معاونت های نیروی مقاومت بسیج در امر تقویت و گسترش بسیج دانش آموزی، دفتر مشاورت، بسیج دانش آموزی تشکیل شد، تا با یاری فرماندهی نیرو، به تقویت اصولی بسیج دانش آموزی همت گمارده شود. تعیین ساختار و سازمان و شرح وظایف بسیج دانش آموزی در مدارس، ضابطه مند کردن ارتباطات گروهی و تشکیلاتی، ایجاد سازمان پویندگان و پیشگامان به تناسب مقاطع تحصیلی راهنمایی و متوسطه، همچنین طراحی دسته های سازمان یافته برای فعالیت های فرهنگی، امدادی، علمی و سازندگی ,طراحی لباس، آرم نشان عضویت، پرچم سازمانی و تطبیق آموزش آمادگی دفاعی مدارس با نظام آموزش های نظامی بسیج از جمله موفقیت های این دوران به شمار می رود.
مجلس محترم شورای اسلامی به منظور بسط و گسترش فرهنگی بسیجی در میان دانش آموزان و تقویت بسیج دانش آموزی، در سال 1375 ماده واحده ای به تصویب رساند که به موجب آن وزارت آموزش و پرورش موظف به حمایت و پشتیبانی و تقویت و گسترش بسیج دانش آموزی گردید. با تصویب این قانون فعالیتها و برنامه های بسیج دانش آموزی از قوام و استحکام بیشتری برخوردارگشت، به گونه ای که در پایان سال تحصیلی 78-77 تعداد واحدهای مقاومت
پویندگان و پیشگامان بسیج دانش آموزی به بیش از22 هزار واحد در مدارس راهنمایی و متوسطه رسید و بیش از 5/2 ملیون نفر از دختران و پسران دانش آموز به عضویت بسیج دانش آموزی در آمدند.
متعاقب مصوبه مجلس شورای اسلامی و با پیگیری های به عمل آمده سطح تشکیلاتی بسیج دانش آموزی نیز به منظور فراهم کردن امکان موفقیت بیشتر در تحقق اهداف و مأموریتهای محوله ارتقا یافت و در سال 77 به عنوان سازمان بسیج دانش آموزی ادامه مأموریت داد.
امروز سازمان بسیج دانش آموزی به حول قوه الهی با برخورداری از مدیران و کارشناسان مجرب در سطح مرکز و 28 رده استانی و بیش از 600 حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی در قریب 26 هزار مدرسه راهنمائی و متوسطه کشور واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی را گسترش داده و تاکنون بیش از 3 میلیون نفر از دانش آموزان دختر و پسر میهن اسلامی به عضویت در این تشکل دانش آموزی و نهاد برگرفته از متن ملت قهرمان ایران در آمده اند.

ضرورت تشکیل سازمان بسیج دانش آموزی

مأموریت و وظیفه اصلی نیروی مقاومت بسیبج عبارت است از:
جذب و آموزش عمومی آحاد مردم، سازماندهی و تجهیز و به کارگیری آنها در رده های مقاومت به منظورتشکیل ارتش بیست میلیونی و مقاومت مردمی و دفاع از کشور، انقلاب و دستاوردهای آن از طریق ایجاد پایگاه های مقاومت بسیج در مساجد، ادارا ت، کارخانه ها، مراکز آموزشی و مدارس کشور.
بدون شک بخش قابل توجهی از اعضای بسیج مستضعفین و ارتش بیست میلیونی را قشر جوان و نوجوان میهن اسلامی تشکیل می دهد که در مدارس حضور دارند، لذا بسیج دانش آموزی یکی از ضروری ترین تشکل های بسیج است که باید به تقویت و توسعه آن توجه خاصی مبذول داشت.

سازمان بسیج دانش آموزی از دیدگاه قانون

در سال 1375 مجلس شورای اسلامی نیز به منظور تقویت و گسترش بسیج دانش آموزی ماده واحده ای را به تصویب رساند که به موجب آن، وزارت آموزش و پرورش و دیگر دستگاه ها و نهادهای کشور، موظف به پشتیبانی از این تشکل بزرگ دانش آموزی شدند.

متن ماده واحده
بسم الله الرحمن الرحیم

شماره 4942ق 30/2/1375
حضرت حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای هاشمی رفسنجانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

طرح تشکیل و توسعه بسیج دانش آموزی که یک فوریت آن در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ 29/6/1374 تصویب شده بود در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ 9/2/1375 مجلس شورای اسلامی با اصلاحاتی تصویب و به تأیید شورای نگهبان رسیده است در اجرای اصل یکصد و بیست سوم قانون اساسی به پیوست ارسال می گردد.
رئیس مجلس شورای اسلامی – علی اکبر ناطق نوری

شماره 2000 3/3/1375
وزارت آموزش و پرورش – وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
قانون تشکیل و توسعه بسیج دانش آموزی که در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ نهم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصدو هفتاد و پنج مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 25/2/1375 به تایید شورای نگهبان رسید و طی نامه شماره 4942-ق مورخ 30/2/1375 واصل گردیده است به پیوست جهت اجرا ابلاغ می گردد.
رئیس جمهور – اکبر هاشمی رفسنجانی

ویژگی های سازمان بسیج دانش آموزی

1- بسیج دانش آموزی قاعده هرم ارتش بیست میلیونی و دارای قانون مصوب و سازمان تعریف شده است.
2- کلیه برنامه ها و مراحل جذب، آموزش و سازماندهی اعضا، متناسب با سطح تحصیلی و خصوصیات روحی، سنی، جسمی و علاقمندی دانش آموزان ارائه و به اجرا در می آید.
3- فرماندهان و اعضای شورای واحدهای مقاومت از بین دانش آموزان مؤمن و متعهد بسیجی عضو واحد مقاومت انتخاب خواهندشد.
4- فعالیت های سازمان بسیج دانش آموزی با تنوع و انعطاف پذیری لازم به منظور ایجاد روحیه ایثار و فداکاری، مشارکت و مسئوولیت پذیری، خلاقیت و نو آوری تعاون و همکاری در دانش آموزان تعریف شده است.
5- کلیه فعالیت های متناسب با اوقات فراغت دانش آموزان در مدارس(واحدهای مقاومت ) و در محل سکونت از طریق پایگاه های مقاومت بسیج جوانان انجام می گیرد.
6- شعار پویندگان و پیشگامان؛ ایمان، قلم و شجاعت می باشد که نمایانگر آرمان ایمانی و الهی بسیج دانش آموزی با درایت، آگاهی، شجاعت و استکبار ستیزی است.


امتیازات اعضای بسیج دانش آموزی

1- کلیه اعضای بسیج دانش آموزی بر اساس ماده 64 قانون استخدامی سپاه می توانند از امیتاز کسری دو ماه خدمت سربازی استفاده نمایند ، مشروط بر اینکه علاوه بر گذراندن آموزش آمادگی دفاعی مدارس در اردوی آموزشی متمرکز 15 روزه بسیج که معادل آموزش تکمیلی محسوب می شود، شرکت نمایند.
2- براساس مفاد آیین نامه اجرایی ماده 201 قانون مقررا ت استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امتیازاتی به شرح ذیل به بسیجیان تعلق می گیرد.
ماده 10 . آیین نامه .بسیجیانی که حداقل دارای مدرک تحصیلی دیپلم و حایز یکی از شرایط زیر باشند، مشمول قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهاد گران داوطلب بسیجی به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور –مصوب 1374 و آیین نامه اجرایی آن هستند:
الف. بسیجیانی که موفق به حفظ حداقل (15) جزء قرآن کریم یا 3/1نهج البلاغه شده یارتبه اول حفظ و قرائت قرآن کریم را در سطح کشور کسب کنند.
ب. بسیجیانی که دارای درجه رزمجو و بالاتر بوده وحداقل (100)امتیاز داشته باشند.
ج. بسیجیانی که به دلیل ابراز رشادت و شایستگی موفق به اخذمدال از فرماندهی معظم کل قوا شده یا می شوند.
د. بسیجیانی نمونه ( در هر سال و در هر استان یک نفر )
ه. بسیجیانی که در زمینه های علمی ، فرهنگی و ورزشی رتبه اول را درکشور کسب کنند.
ماده 11. وزارت آموزش و پرورش موظف است کلیه خدمات مدارس ایثارگران را به بسیجیانی که حداقل (50) امتیاز کسب کرده باشند ، ارائه نماید و کلاس های تقویتی به منظور تقویت بنیه علمی آنان برای ورود به مراکز آموزش عالی کشور تشکیل دهد.
3- اعضای بسیبج دانش آموزی می توانند بر اساس میزان همکاری خود با واحد مقاومت از امتیازات شرکت در اردوهای آموزشی ، علمی و فرهنگی استفاده نمایند.
4- کلیه برنامه ها و مراحل جذب ، آموزش و سازماندهی اعضاء متناسب با سطح تحصیلی و خصوصیات روحی ، روانی ، جسمی و علاقمندی دانش آموزان ارائه و به اجرا در می آید.
5- دانش آموزان بسیجی می توانند از امتیازات شرکت در کنکور آزمایشی و المپیادهای علمی بسیجی استفاده نمایند.
6- اعضای سازمان بسبج دانش آموزی می توانند با توجه به ارتقای جایگاه سازمانی از امتیازات اردوی طرح ولایت و آموزش های عقیدتی ، سیاسی و نظامی استفاده نمایند.

تعاریف (فرمانده و فرماندهی)

تعاریف و اصطلاحات

فرمانده

فردی نظامی است در نیروهای مسلح که نسبت به زیر دستان خود اعمال فرماندهی می نماید.

جانشین

فردی است که در غیاب فرمانده کلیه اختیارات وی را دارا بوده و در زمان حضور, وی را در انجام وظایف یاری می نماید.

اختیارات

فرمانده می تواند از امکانات و منابع موجود به منظور طرح ریزی، هدایت، هماهنگی و کنترل یگان تابعه در جهت اجرای مأموریت های واگذاری استفاده نماید. فرمانده می تواند بخشی از اختیارات خودرا تفویض نماید.

مسئوولیت

فرمانده تنها مقامی است که درقبال اعمالی که یگان تابعه وی انجام داده و یا از انجام آن باز مانده است ، مسئوولیت دارد.
تذکر: مسئوولیت های فرمانده قابل تفویض نیست ولی اختیارات قابل تفویض می باشد.

فرماندهی

فرماندهی ,اختیاری است که به یک فرمانده نظامی برحسب درجه یا شغل و مسئوولیتی که دارد واگذار می شود تا نسبت به زیردستان خود اعمال نماید.

انواع فرماندهی

الف.فرماندهی کامل

فرماندهی کامل شامل کلیه جنبه های مأموریت می شود.

ب. فرماندهی عملیاتی

فرماندهی عملیاتی فقط شامل جنبه های اطلاعاتی و عملیاتی در انجام یک مأموریت می شود.

ج . فرماندهی منهای عملیاتی

فرماندهی منهای عملیاتی، شامل جنبه های مربوط به کارکنان و آماد و پشتیبانی می شود و اختیار و کاربرد عملیاتی یگانی را ندارد.


مدیریت

مدیریت فرایند به کارگیری موثر و کارآمد منابع مادی و انسانی است که برای دستیابی به اهداف صورت می گیرد.

وظایف مدیر

وظایف عبارت است از:

1-برنامه ریزی

2-سازماندهی

3-بسیج منابع و امکانات

4-هدایت و رهبری

5-کنترل

1 -برنامه ریزی

تجسم و طراحی و ضعیت مطلوب در آینده، یافتن و ساخت راهها و وسایلی که رسیدن به آن را فراهم کند.(تعیین هدف، یافتن و ساخت راه وصول بدان ).

2-سازماندهی

واگذاری مسئوولیت مشخص به افراد بر اساس تمایلات و صلاحیت های فنی، تخصصی و شایستگی های فردی را سازماندهی می گویند.

3-بسیج منابع و امکانات

استفاده مطلوب و بهینه از مجموعه منابع و مقدورات یک سازمان در جهت دستیابی به اهداف آن.

4-هدایت و رهبری

تلاش مدیر برای ایجاد انگیزه و رغبت در زیر دستان جهت دست یافتن به اهداف سازمان.

5- کنترل

تلاش منظمی است در جهت اندازه گیری عملکرد نیرو یا سازمان و مقایسه آن با استاندارها به منظور اطمینان از تطبیق عملکرد با استانداردها و اهداف تعیین شده.


سازمان و سازماندهی

سازمان

به گروهی از افراد که با رهبری و سلسله مراتب مشخصی اجتماع نموده و برای رسیدن به هدفی واحد با بهره گیری از امکانات موجود, همکاری و تلاش می کنند، سازمان می گویند.

سازماندهی

واگذاری مسئوولیت و وظیفه مشخص به افراد بر اساس تمایلات و صلاحیت های فنی، تخصص، و شایستگی های فردی را سازماندهی می گویند.

اهداف سازماندهی

1-هدف از سازماندهی در بسیج دانش آموزی ایجاد تشکل گروهی در واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی.

2-ایجاد و تقویت روحیه تعاون و مسئوولیت پذیری در اعضای بسیج دانش آموزی.

3- اجرای مناسب فعالیت های گروهی و سازمانی در قالب تشکیلات واحد مقاومت بسیج.

شیوه سازماندهی

1-کلیه اعضای بسیج دانش آموزی پس از تکمیل پرونده گزینشی باید درارکان و یا در دسته های چهار گانه بسیج دانش آموزی سازماندهی شوند.

2-هریک از اعضا تنها می تواند در یک وظیفه و مسئوولیت سازمان واحد مقاومت سازماندهی شود.

3- کلیه اعضا باید نسبت به وظیفه خود توجیه شده و از مسئوولیت مشخص در واحد مقاومت برخوردارباشند.


رسته بندی

قرار گرفتن کلیه اعضای بسیج دانش آموزی در دسته های مقاومت سازمان بسیج دانش آموزی .

رسته ها

رسته های سازمان بسیج دانش آموزی به ترتیب عبارتند از :

1-رسته رزمی، فرهنگی 2. رسته رزمی، علمی 3. رسته رزمی، امدادی

معیار رسته بندی

اساس و معیار رسته بندی، در بسیج دانش آموزی عبارت است از:

1-علاقه مندی 2- تجربه و تخصص 3- آموزش های گذرانده شده 4-صلاحیت های رسته ای

5- نیاز سازمان ( واحد مقاومت )


توصیه های مدیریتی

توصیه های مدیریتی برای فرماندهان واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی

1-خودسازی را جزء برنامه اصلی زندگی و کاری خود قراردهید.

2-همواره سعی در ارتقاء بینش عقیدتی، سیاسی و آگاهیهای علمی، تخصصی و سازمانی خود داشته باشید.

3-با علماء، روحانیون، مربیان و معلمان متدین و موجه همیشه مرتبط باشید، چه در امور مسئوولیتی چه در امور شخصی و خانوادگی و چه امور اجتماعی سیاسی.

4- از اطلاعات علمی و تجربیات فرماندهان و مسئوولین رده بالاتر بهره برداری نمایید.

5-همواره با دیگر همکاران و اعضای واحد مقاومت مربوطه و سایر دانش آموزان با اخلاق خوش و گشاده رویی برخورد نمایید.

6- در انجام مسئوولیت ها و وظایف محوله جدیت , تلاش , ایثار و از خود گذشتگی داشته باشید.

7-نسبت به اعضای واحد مقاومت مشفق و مهربان باشید.

8-همکاری و همیاری اعضای واحد مقاومت عامل تعیین کنند در موفقیت یا عدم توفیق شماست. به نظرات و پیشنهادات آنها توجه کرده و بهترین راه کارها را در انجام امور انتخاب نمایید.

9-مدیریت مدرسه و معلم پرورشی بهترین یاوران واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی هسنتد. لذا ضمن هماهنگی، ازپشتیبانی موثر آنان استفاه نمایید.

10- غرور- فخر فروشی و خودخواهی از آفات مدیریت واحد مقاومت در مدرسه است که پایه های مدیریت و فرماندهی شما را سست می کند. لذا تواضع، فروتنی، ادب و احترام به دوستان و همکاران و اعضا، که ازویژگیهای مدیر و فرمانده موفق است را فراموش نکنید.

11-فرمانده باید در انجام مأموریت از شتابزدگی پرهیز کرده و قبل از انجام هر کار و ابلاغ هر دستور و یا قضاوت در هر امری جوانب آن را برسی می نماید.

12-فرمانده باید دارای شرح صدر ( قدرت نفسانی و اعتماد به نفس ) باشد.

13- فرمانده باید صریح و قاطع بوده و دستورات را ضمن ساده و قابل فهم بودن با صراحت و قاطعیت بیان نماید.

14-فرمانده باید مظهر وحد ت و یکپا رچگی بوده و در واحد مقاومت با ترویج روحیه از خود گذشتگی و حق پذیری موجبات تفاهمات و همدلی ها را به وجود آورد.

15-فرمانده باید«علو همت» داشته باشد یعنی درقصد و اراده قوی باشد و همواره به اتخاذ اهداف و مقاصد عالی، بلند نظری در آرمان خواهی و و سعت نظر در هدف گیری ها توجه نماید.

16-فرمانده باید خستگی ناپذیر و صبور باشد زیرا این خصیصه اخلاقی ثمرات ارزشمندی چون نشاط و خوشرویی، اتقان عمل حضور ذهن، مداومت، ثبات قدم و پشتکار، امید به آینده روشن و خرم را در پی خواهد داشت.

17-فرمانده باید این واقعیت اجتناب ناپذیر، که انسان ها متفاوت بوده و بعضاً دچار خطا می شوند را بپذیرد تا رفتار و عملکرد متفاوت اعضا را تحمل نماید.


محورهای ارزشیابی فرماندهان

مواردی که فرماندهان بر اساس آنها مورد ارزشیابی قرار می گیرند و هر فرمانده باید متصف به آنها باشد، عبارتنداز:

1-آگاهی و تبعیت از قوانین، مقررات، ضوابط و انجام کارها بر اساس آنها.

2-داشتن مهارت و تخصص لازم و متناسب با مسئوولیت محوله.

3-برخورداری از وجدان کاری و علاقه و دلسوزی در امور محوله.

4-تلاش در جهت حفظ، نگهداری، صرفه جویی و استفاده صحیح از اموال بیت المال که در اختیار واحد مقاومت است.

5-انتقال دانش و تجربیات به دیگران(کادرسازی).

6-صداقت، حسن رفتار و معاشرت صحیح در محیط کار.

7-عکس العمل مناسب در مقابل امور غیر منتظره.

8-چگونگی سازماندهی، تقسیم کار و اداره نیروی انسانی و بهره برداری از امکانات و تجهیزات در چارچوب وظایف و مأموریت های محوله.

9-توجه به وضع اعضای واحد و ایجاد روحیه خدمتی در آنان.

10-مسئوولیت پذیری و انجام داوطلبانه امور.

11-هدایت و رهبری.

12-برنامه ریزی و آینده نگری.

13-قدرت تصمیم گیری.

14-اعمال نظارت و هماهنگی در امور.

15-رعایت نظم و انضباط، آراستگی ظاهری و احترامات توسط فرمانده و اعمال آن بر مجموعه تحت امر.

16-رعایت سلسله مراتب و اجرای صحیح و به موقع دستورات.

17-تلاش درجهت رشد توانائی ها و افزایش دانش و معلومات عقیدتی و نظامی.

18-تاثیرگذاری مطلوب بر دیگران .

19-داشت خلاقیت و ابتکار.

20-قدرت تجزیه و تحلیل مسائل و اولویت بندی کارها در شرایط مختلف.

21-تیز هوشی،نکته سنجی، دقت و قدرت دریافت و انتقال مطالب.

22-توانایی جسمی، تحرک و چالاکی متناسب با مسئوولیت محوله.

23-شجاعت، شهامت، اعتماد به نفس، رازداری و امانت داری.

24-روحیه شهادت طلبی، ایثار و انجام داوطلبانه مأموریت های خطرناک و سخت.

25-تحمل ناملایمات و سختی ها.

26-اهتمام به تشویق با قضاوت عادلانه در مورد اعضای پرتلاش و مبتکر واحد مقاومت.

27-مشورت در انجام امور و روحیه انتقاد پذیری.

28-هماهنگی و ارتباط قوی با مدیریت، مربی پرورشی و مسئوول انجمن اولیا و مربیان مدرسه.


عوامل موثر در موفقیت فرماندهان واحدهای مقاومت بسیج

1-توجه به تمامی جنبه های مأموریتی و تقسیم توان موجود جهت پیشرفت همزمان ماموریت ها.

2-ایجادهماهنگی بین اجزای واحد مقاومت و همسو سازی آنها در جهت اهداف اصلی.

3-توجه به امر نظارت و کنترل و استمرار اقدامات کنترلی .

4-استفاده از مجموعه ظرفیت های سازمانی و غیر سازمانی در جهت دست یابی به اهداف جذب و هدایت کمک های دولتی و مردمی در جهت پشتیبانی از ماموریت ها.

5-خودداری از اقدامات پراکنده و حاشیه ای و پرداختن به ماموریت اصلی.

6-ارتباط مناسب و مستمر با حوزه مقاومت و دسته ها و اعضای شورای واحد مقاومت.

7-ایجاد تحرک و پویایی در سازمان و جلوگیر ی از یأس و نا امیدی اعضا.

8-اقدام به موقع در جهت توجه به مسائل و مشکلات فرماندهان دسته های مقاومت و نیروهای تحت امر.

9-رسیدگی به مسائل و مشکلات اعضا درحد مقدورات و پرهیز از تبعیض در برخورد با آنان .

10-برخورداری از نظم و انضباط فردی لازم و تلاش برای حاکم کردن نظم وانضباط در کل واحد.


برنامه های بسیج دانش آموزی

گرامیداشت مناسبت ها و ایام الله

گرامیداشت مناسبت ها و ایام الله

*مَن عَرَفَ الایَّامَ لَمْ یَغْفُلْ عَنِ الاِسْتِعدادِ

مردمی که ایام (وتحولات آن را) نیک بشناسند، از زمینه سازی و آمادگی، غفلت نمی ورزند.

امام علی (علیه السلام)

در تاریخ هر ملتی، روزها و ایام خاصی وجود دارد که یاد آور حوادث و وقایع مهم تاریخی است؛ به گونه ای که از آن روزها، به عنوان روزهای سرنوشت ساز تعبیر می گردد.

گرامیداشت ایام ا... یادآوری و ذکر حماسه ها، جوانمردی ها و ناجوانمردی ها، دشمنی ها و دوستی ها، شکست ها و پیروزی ها، جنگ ها و صلح ها، حرکت ها و مقاومتهایی است که مسیر تاریخ این ملت بیدار و زنده را دگرگون ساخته و راه نیل به کمال انسانی و آزادی و شرافتمندی و استقلال و آقایی را برای همه آزاداندیشان این مرز و بوم هموار ساخته است. ولادتها و مبارزات ائمه معصومین(علیه السلام) با طواغیت زمان، وقایع پرحماسه و جاودان در تاریخ مبارزات اسلامی ملت ایران به زعامت روحانیت آگاه تا تشکیل و استمرار نظام مقدس جمهوری اسلامی به رهبری امام راحل همگی از مناسبت ها و ایامی است که می بایستی بزرگ داشته شود و از باب فَذَّکِّر اِنَّ الذِّکْری تَنْفَعُ الْمؤمِنینْ مورد درس آموزی و عبرت از تاریخ شود.

بسیج دانش آموزی در تبعیت از مقام ولایت و امامت مسلمین، رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) که می فرمایند:« برملت شریف ماست که این«ایام ا...» را که هدیه هایی از عالم غیب ربوبی است با جان و دل، حفظ و با چنگ و دندان، نگهداری کنند.» به مناسبت های مختلف برنامه های متنوعی پیش بینی می نماید که برخی به صورت متمرکز مانند بزرگداشت هفته دفاع مقدس، 8 آبان روز بسیج دانش آموزی و هفته بسیج مستضعفین، دهه فجر انقلاب اسلامی، و هفته گرامیداشت مقام معلم، سوم خرداد روز فتح و پیروزی خرمشهر و .... برنامه ریزی و هدایت و پشتیبانی می شود و برخی دیگر با توجه به تقویم مناسبت ها و ایام ا... های مذهبی، سیاسی، اجتماعی، تاریخی، و روز شمار عملیات های رزمندگان اسلام در 8 سال دفاع مقدس با ابتکار و خلاقیت و همیاری و مشارکت دانش آموزان عضو در سطح مدرسه برنامه ریزی و اجرا می گردد و مانند روز 13 آبان، روز نوجوان، روز جوان، روز درختکاری، هفته کمک به محرومین و مستضعفان و... حضور همه دانش آموزان عزیز بسیجی را شاهد هستیم .


یادواره سراسری شهید فهمیده و شهدای دانش آموزی کشوری

یادواره سراسری شهید فهمیده و شهدای دانش آموزی کشور

مقدمه

*در سرگذشت ملتها و جوامع گوناگون بسیارند افرادی که با خلق حماسه ای نام خود را در تاریخ آن ملت به یادگار می گذارند. اما حماسه هشت سال دفاع مقدس و دلاور مردی افتخار آفرینانی چون شهید فهمیده و بیش از 36 هزار فهمیده های تاریخ پر بار انقلاب اسلامی ایران، موضوعی است که قلمها و گفتار ها از بیان عظمت آن عاجزند. سرگذشت دلاورمردان کوچکی که با سن و سال کم و اندک خود غرور آفرین و بزرگی را آفریدند.

سازمان بسیج دانش آموزی به عنوان میراث گران سنگ آن نوجوانان و جوانان غیرتمند، یکی از مهمترین وظایف و اهداف خود را زنده نگه داشتن یاد و خاطره آن الگوهای راستین قرار داده و برای الگو پردازی از حماسه«کوچکهای بزرگ » یادواره سراسری شهید فهمیده و شهدای دانش آموز کشور را همه ساله از یکم تا هشتم آبان ماه برگزار می نماید.

اگر چه برخی از برنامه های یادواره مانند برگزاری کنگره مرکزی و فراخوان علمی مقالات و تبلیغات سراسری, چاپ پوستر ها و تراکت های تبلیغاتی بیشتر به صورت متمرکز انجام می شود، و لی به دلیل آنکه مخاطب اصلی این یادواره، دانش آموزان فداکار میهن اسلامی و بسیجیان سلحشور و بیدار دل هستند، لذا عمده فعالیت های این یادواره با تشکیل ستادی مرکب از رئیس، مربی پرورشی، دبیران علاقمند و مسئوولین بسیج دانش آموزی آموزشگاه، به منظور برنامه ریزی و اجرای برنامه های متنوع وقابل اجرا در صحن مدرسه پیش بینی می گردد که در ذیل به برخی از این برنامه ها اشاره می شود.

1- به صدا در آمدن زنگ مدارس با عنوان زنگ« شجاعت .»

2- برگزاری مراسم صبحگاه با دعوت از خانواده معظم شهدا و ذکر خاطره و یا وصیت نامه شهید در روز هشتم آبان ماه که مصادف با روز بسیج دانش آموزی می باشد.

3- آذین بندی و فضا سازی مدرسه با پرچم، پلاکارد، پوستر، و تصاویر شهدای دانش آموز

4- حضور دانش آموزان بسیجی با لباس مصوب بسیجی در مدرسه از اول تاهشتم آبان ماه.

5- اعطای لوح افتخار و دیپلم افتخار به خانواده معظم دانش آموزان شهید.

6- برگزاری مسابقات موضوعی مثل مقاله نویسی، معارف و علوم قرآنی ، حفظ حدیث و... .

7- برگزاری مسابقات ورزشی.

8- برگزاری اردوهای یک روزه، فرهنگ، ورزشی.

9- تهیه روزنامه دیواری با ستو نهای ویژه به این مناسبت.

10- تلاش در جهت جمع آوری و انتشار آثار شهدای دانش آموز مدرسه.

11- نصب و پرده برداری از لوح یا بنای یاد بود شهدای مدرسه.

12- نصب و پرده برداری ازگنجینه آثار شهدا و بسیج دانش آموزی مدرسه.

13- ثبت نام از دانش آموزان داوطلب جدید عضویت در بسیج.

14- ساماندهی اعضای قدیم و سازماندهی اعضای جدید بسیج مدرسه.

15- تشکیل هسته های عملی، ادبی، فرهنگی و... .

16- روز هشتم آبان ماه سال جاری مصادف با روز اول ماه پرفضیلت شعبان است و فریضه مستحبی«روزه» سفارش گردیده است، لذا حتی الإمکان اعضای بسیج دانش آموزی در یک حرکت نمادین در این روز اقدام به گرفتن روزه نمایند.

17- دیگر برنامه ها و فعالیت های ابتکاری دانش آموزان که به مناسبت بزرگداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر پیش بینی و اجرا می گردد.


طرح ولایت بسیج دانش آموزی

طرح ولایت بسیج دانش آموزی

حضور جوانان در عرصه های مختلف اجتماعی برای تداوم انقلاب اسلامی و سازندگی کشور ازضروریاتی است که قطعاً با دیدگاه بسیج برخاسته از تعالیم متعالی اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و سلم) از خواسته های مهم نظام مقدس جمهوی اسلامی است.

سازمان بسیج دانش آموزی که تشکلی خاص جوانان و نوجوانان می باشد، به منظور ارتقای بینش عقیدتی، سیاسی اعضا و آشنایی آنان با مبانی اندیشه اسلامی، طرح ولایت بسیج دانش آموزی را از سال 1367 با دو شیوه آموزش حضوری و غیر حضوری طراحی و به اجرا گذاشته است.

الف- شیوه حضوری

در این روش ابتدا بر اساس ضوابط و معیارهای مشخص و با توجه به ظرفیت اردوگاههای متمرکز و غیر متمرکز و برابر سقف ابلاغی، دانش آموزان واجد شرایط برگزیده می شوند و طبق زمانبندی معینی در اردوهای یک هفته ای علمی، آموزشی و تفریحی طرح ولایت شرکت می نمایند.

ب- شیوه غیر حضوری (مکاتبه ای )

دانش آموزان شرکت کننده در اردوهای علمی، آموزشی، تفریحی طرح ولایت بسیج دانش آموزی پس از قبولی در امتحان پایانی به دفتر طرح ولایت بسیج دانش آموزی که در شهرستان قم مستقر می باشد معرفی و پس از ورود اطلاعات مربوطه به رایانه، در سیر مراحل اتصال آموزش مکاتبه ای قرارمیگیرد.

دفتر طرح ولایت بسیج دانش آموزی مستقر در قم علاوه بر مسئوولیت ارتباط مکاتبه ای با دانش آموزان عضو، آمادگی دارد. به منظور پاسخگویی به شبهات، سئوال ها و ابهامات اعتقادی، سیاسی و اجتماعی اعضای بسیج دانش آموزی با استفاده از کارشناسان و صاحب نظران مجرب علوم اسلامی اقدام نماید لذا دانش آموزان عزیز می توانند با آدرس قم – صندوق پستی شماره 3961-57185 مکاتبه نمایند.


ورزش و تربیت بدنی در واحدهای مقاومت

ورزش و تربیت بدنی در واحدهای مقاومت

روح و روان انسان، نیازمند غذای معنوی است و جسم به عنوان کالبد جان آدمی نیازمند آمادگی و پرورش است لذا معروف است که می گویند عقل و کمال انسانی در بدن سالم متجلی می شود.

ورزش موجب شادی و نشاط فرد می گردد و تنبلی و کسالت و گوشه نشینی و عزلت رااز او دور می سازد

سازمان بسیج دانش آموزی به عنوان نهادی مردمی که با حضور گسترده در تمامی صحنه ها علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی سعی می نماید به رسالت حساس خود در پاسداری از دست آوردهای انقلاب اسلامی جامه عمل بپوشاند برای این مهم جایگاه ویژه ای قائل است.

ورزشها در بسیج دانش آموزی بر دو قسم است

الف- ورزشهای عمومی و همگانی

یکی از مهم ترین روشهای عمومی کردن ورزش، حضور جمعی ورزشکاران در زمانی معین و پرداختن به حرکات نرمشی و ورزشی به صورت گروهی است. در اجرای این برنامه دانش آموزان عضو بسیج مدرسه می توانند با یک برنامه ریزی منسجم حداقل 20 دقیقه قبل از شروع مراسم آغازین مدرسه در محوطه حیاط مدرسه حضور پیدا کرده و با سر دادن شعارهای جمعی، حماسی و انقلابی به ورزش عمومی بپردازند. این برنامه علاوه بر تاثیر تبلیغاتی در بین دیگر دانش آموزان و ایجاد زمینه های حضور آنان در این حرکت جمعی، موجب نشاط و شادابی و آمادگی برای حضور فعال بر سر کلاس درس می شود.

ب- ورزشهای اختصاصی

سازمان بسیج دانش آموزی به تفکیک مقاطع تحصیلی اقدام به تشکیل تیم های ورزشی، برگزاری مسابقات در سطح مدرسه، حوزه های مقاومت، شهرستانها، استان ها و نهایتاً با برگزاری مسابقات جشنواره بزرگ فرهنگی، ورزشی بسیج دانش آموزی موجبات حضور ورزشکاران پر تلاش بسیجی را در عرصه های رقابت کشوری فراهم می سازد. مسابقات پنجگانه بسیج دانش آموزی در رشته های دو میدانی، فوتبال، والیبال، پینگ پنگ و شنا در زمانبندی های مشخص از مدرسه تا مرکز و حضور در جشنواره فرهنگی، ورزشی برگزارمی گردد.

تبصره: افزایش رشته ها متعاقباً اعلام خواهد شد.


انتشارات

انتشارات

با توجه به اهمیت و جایگاه چاپ و کارهای انتشاراتی در رشد و ارتقای سطح آگاهی ها و دانش عقیدتی، سیاسی و اجتماعی اعضای بسیج دانش آموزی و ایجاد یکنواختی و همسانی در فعالیت های متنوع واحدهای مقاومت، سازمان بسیج دانش آموزی اقدام به یک سری کارهای انتشاراتی نموده است که بحمدا... با استقبال خوب دانش آموزان عزیز و مسئوولین بسیج دانش آموزی در سطوح مختلف قرار گرفته است.

چاپ کتابهای توجیهی، آموزشی، نشریه دانش آموزی پیشگامان، مسابقات تصویری گلباران، روزنامه دیواری، پوستر و تراکت و تقویم دیواری از جمله فعالیت های انتشاراتی سازمان بسیج دانش آموزی در یکسال گذشته بوده است که انشاء ا.. با تلاش بیشتر و انتشار مکتوبات جدید امیدوار هستیم بتوانیم گامی هر چند کوتاه در جهت رضایت واحدهای مقاومت و اعضای محترم بسیج دانش آموزی برداریم.

در این میان از فرماندهان محترم و دیگر مسئوولین فرهنگی، پرورشی حوزه ها و واحدهای مقاومت انتظار داریم اقدامات ذیل را به عمل آورده و ما را در هر چه غنی تر کردن فعالیت های انتشاراتی یاری رسانند.

وظایف دسته های فرهنگی در رابطه با نشریات سازمان بسیج دانش آموزی
1- توزیع یا نصب نشریات، روزنامه دیواری، تراکت و... در سطح اعضای واحد مقاومت مربوطه.

2- تبلیغ و تفهیم اطلاعیه ها و در خواستهای مجله از دانش آموزان به اعضای واحد مقاومت مربوطه.

3- تشویق دانش آموزان عضو به ایجاد ارتباط و همکاری با مجله.

4- ارسال اخبار، مطالب، شعر، داستان، خاطره و... برای مجله باذکر نام نویسنده یا ماخذ.

5- شناسایی دانش آموزان بسیجی نمونه و ممتاز در زمینه های مختلف و ارسال مدارک به سازمان جهت درج و معرفی آنان در نشریات.

6- ارسال نظرات شخصی و گروهی اعضا، در ارتباط با نوع و چگونگی برگزاری مسابقات و زمانبندی ارسال پاسخ دانش آموزان.

7- شناسایی سئوال ها، ابهامات و شبهات دانش آموزان بسیجی(و یا سایر دانش آموزان ) به سازمان جهت ارائه پاسخ مناسب توسط کارشناسان و چاپ پاسخها در نشریات سازمان بسیج دانش آموزی.

8- ارسال پیشنهادات و انتقادات در خصوص کلیه برنامه ها و فعالیت های بسیج دانش آموزی به سازمان بسیج دانش آموزی.


مجامع دانش آموزان ممتاز بسیجی

مجامع دانش آموزان ممتاز بسیجی

شناسایی و تشویق دانش آموزان ممتاز بسیجی که بر اثر تلاش و کوشش موفق به کسب رتبه های ممتاز علمی درتحصیل و مسابقات و المپیادهای عملی شده اند و به مرحله ممتازی از سایر دانش آموزان رسیده اند، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و سبب ایجاد انگیزه برای سایر دانش آموزان و همچنین فراهم کردن زمینه های پیشرفت عمومی می باشد.

سازمان بسیج دانش آموزی همه ساله به منظور شناسایی دانش آموزان ممتاز بسیجی و قدردانی از تلاش آنان، معرفی الگوهای ممتاز بسیجی به دیگر دانش آموزان، ایجاد انگیزه فعالیت، تلاش، کوشش و رقابت سالم برای اعضای بسیج دانش آموزی، فراهم ساختن زمینه های فعالیت گسترده اجتماعی و فرصتهای تحصیلی و علمی برای آنان شرایطی را به وجود می آورد تا دیگر دانش آموزان نیز جذب فعالیت های علمی، تحصیلی سازمان بسیج دانش آموزی گردند.

برنامه هایی چون تشکیل هسته های علمی در واحدهای مقاومت، گزینش اعضای انجمنهای علمی بسیج از میان دانش آموزان ممتاز بسیجی، برگزاری المپیادهای علمی و کنکور آزمایشی بسیج و بالاخره برگزاری مجامع بزرگ دانش آموزان ممتاز بسیجی و فراخوانی نخبگان و فرهیختگان دانش آموز بسیجی از سراسر کشور ( که در سال تحصیلی 80-79 نهمین مجمع برگزار خواهدشد) گامهایی است که به حول قوه الهی برای تحقق این مهم برداشته شده است لذا انتظار می رود فرماندهان محترم بسیج مدارس زمینه های حضور و مشارکت هر چه بیشتر عزیزان بسیجی را دراین فعالیت های علمی فراهم سازند.انشاءا...


طرح بازدیدهای علمی


طرح بازدیدهای علمی

با توجه به کمبود امکانات در مدارس و همچنین عدم امکان ارائه عملی بعضی مطالب درسی، فهم موثر و عمیق مطالب درسی بخصوص در زمینه علوم تجربی با مشکلاتی مواجه می باشد. بنابراین یکی از شیوه های موثر در مورد استقبال دانش آموزان در زمینه ارتقاء سطح تحصیلی آنان، اجرای برنامه های بازدید علمی است و این شیوه از برنامه های شناخته شده و مورد قبول عموم کارشناسان می باشد بر این اساس واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی می توانند با اجرای این طرح مقداری از مشکلات تحصیلی دانش آموزان بسیجی را مرتفع نموده و موجبات ارتقای دانش علمی و فن آوری صنعتی را فراهم سازند.

اهداف طرح

1- تقویت بنیه علمی دانش آموزان بسیجی در سطوح مختلف تحصیلی از طریق آشنا نمودن آنان با پیشرفت ها و آخرین فن آوری صنعتی، علمی، کشاورزی و...

2- آشنایی با کاربرد علوم و ارتقاء سطح معلومات و فراهم کردن امکان فهم عمیق مطالب درسی.

3- فراهم کردن امکان جذب دانش آموزان مستعد و ممتاز به بسیج دانش آموزی .

روشهای بازدید

1- بازدید آموزشگاهی 2- بازدید شهرستانی

در روش اول مسئوولین واحد مقاومت با همکاری مدیریت آموزشگاه و فرماندهی حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی متبوع، نسبت با هماهنگی با یکی از مراکز علمی، صنعتی، کارخانجات و کارگاههای تولید و یا مراکز آموزشی و تحقیقاتی اقدام نموده و طی یک برنامه ریزی منسجم و با اعلام قبلی نسبت به اعزام دانش آموزان علاقمند و بازدید ازمکان یا مرکز مورد نظر اقدام می نماید و سپس طی یک مسابقه کتبی ره یافت ها و آموزه های دانش آموزان را دریافت و به بهترین آثار جوایزی اهدا می گردد.

در روش دوم این اقدام با برنامه ریزی متمرکز حوزه های مقاومت بسیج دانش آموزی از مراکز یاد شده که در فواصل بیشتری نسبت به شهر مربوطه هستند و یا در شهرها و استان های مجاورند بازدید به عمل می آید.


آموزش آمادگی دفاعی در مدارس

آموزش آمادگی دفاعی مدارس

کسب آمادگی برای محافظت و دفاع از خود یا دیگران در برابر حملات نظامی بیگانگان و یا حوادث و وقایع غیر مترقبه از ضروریات زندگی اجتماعی افراد محسوب می گردد و شناخت مبانی ارزشی و عقلانی دفاع نیز( به ویژه از دیدگاه اسلام ) برای مردم مسلمان ایران که خواهان حفظ هویت فرهنگی، استقلال و عزت کشور خود هستند، لازم و ضروری است .

حفظ وصیانت ارزش های اسلام و انقلاب تنها با درایت و هوشمندی، دفاع مستمر به صورت همه جانبه و همگانی میسر است و این امر لزوم آموزش و سازماندهی مناسب را ایجاب می نماید.

آموزش های عمومی بسیج که شامل دو مرحله مقدماتی و تکمیلی می باشد علاوه بر ایجاد آمادگی دفاع همه جانبه در میان اعضای بسیج، به توان فردی و گروهی و پویایی و نشاط آنها می افزاید.

خوشبختانه با تصویب مجلس محترم شورای اسلامی، درس آمادگی دفاعی در مقاطع راهنمایی و متوسطه تحت عنوان آمادگی دفاعی مدون گشته و کلیه دانش آموزان میهن اسلامی از آن برخوردار می شوند.

اعضای بسیج دانش آموزی از این امتیاز ویژه برخوردارند که با قبولی در امتحانات کتابهای آمادگی دفاعی بتوانند مدرک مرحله مقدماتی آموزش بسیج را دریافت نموده و امکان حضور در مرحله تکمیلی آموزش نظامی بسیج را پیداکنند که در این صورت بشرط برخورداری از دیگر شرایط مندرج در دستور العمل های مربوطه علاوه بر ارتقای توان دفاعی مهارت نظامی خود، از نیاز به شرکت در دوره آموزش عمومی سربازی معاف گردیده و در این صورت از دوماه کسر خدمت برخوردار خواهندشد.


روزنامه دیواریروزنامه دیواری
روزنامه دیواری اقدامی فرهنگی، اجتماعی است که جمعی از دانش آموزان با مشارکت گروهی اقدام به تهیه آن می کنند. ازاین طریق نظرات و پیشنهادات و دیدگاههای خودرا بیان نموده و به انعکاس اخبار مورد توجه خودشان پرداخته و زمینه های رشد دیگر دانش آموزان را فراهم می سازند. از آنجایی که مبنای کار بسیج دانش آموزی حرکت جمعی و گروهی است، برای اینگونه اقدامات که مشارکت تعدای از دانش آموزان را در بر می گیرد اهمیت ویژه ای قائل است.
درطول سال تحصیلی مناسبت های متعددی وجود دارد که بعضاً به دلیل نزدیکی به یکدیگر ممکن است منطبق بر هم شوند، لذا یکی از شیوهایی که می تواند در برگیرنده چند مضمون و یا چند مناسبت(دینی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و...)باشد روزنامه دیواری است که با برخورداری از ستون های مختلف می تواند همه موضوعات را در یک جا جمع نماید.
روزنامه دیواری در مدارس توسط بسیج دانش آموزی با مشارکت اعضای دسته و با نظارت مسئوول فرهنگی، پرورشی واحد مقاومت، تهیه و تنظیم و به مناسبتهای مختلف بر تابلوی اعلانات ویا تابلوی بسیج مدرسه نصب می گردد.


تقویت بنیه علمی(انجمنهای ادبی)

تقویت بنیه علمی دانش آموزان بسیجی(انجمنهای علمی )

اهداف

1- تقویت بنیه علمی دانش آموزان بسیجی کشور از طریق تشکیل انجمنهای علمی دانش آموزان

2- فراهم کردن زمینه فعالیت جمعی پیرامون مسائل علمی و تحصیلی .

3- ایجاد زمینه ها ی جذب دانش آموزان به بسیج.

4- فعال شدن در صحنه های علمی دانش آموزی و شرکت فعال در مسابقات ملی و بین المللی.

5- تامین آرامش خاطر دانش آموزان بسیجی و خانواده های آنان با کسب پیشرفت های تحصیلی

6- استفاده از استعداد و توانایی دانش آموزان برای پیشرفت تحصیلی خودشان .

7- شناسائی دانش آموزان مستعد و خلاق بسیجی و فراهم کردن زمینه های رشد مطلوب آنان .

8- فراهم کردن امکان فعالیت دانش آموزان بسیجی در خارج از مدرسه علاو ه بر فعالیت های درون مدرسه .

شرح برنامه

برنامه تقویت بنیه علمی دانش آموزان از طریق تعیین معلم راهنما جهت اعضا و برگزاری جلسات و کلاسهای آموزشی و ارائه مشاوره تحصیلی و برگزاری مسابقات و انجام نظارت بر روند پیشرفت تحصیلی اعضا، در سطح واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی اجرا می گردد.


تشکیل هسته دانش آموزان خبرنگار

تشکیل هسته دانش آموزان خبرنگار بسیجی

اهداف

1- تامین شبکه خبری دانش آموزان برای انعکاس اخبار و گزارشهایی از فعالیت بسیج دانش آموزی .

2- استفاده بهینه از امکانات و تجهیزات توزیع شده در برنامه تجهیز پایگاه و واحد های مقاومت دانش آموزی.

3- فراهم کردن زمینه شکوفایی و رشد استعدادهای اجتماعی دانش آموزان .

4- توسعه و مشارکت و فعالیت اجتماعی و فرهنگی جوانان و نوجوانان.

5- تقویت ارتباط دانش آموزان با مراکز خبری.

6- آموزش فنون خبر نگاری ، عکاسی و نویسندگی.

شرح برنامه

به منظور تحقق بخشیدن اهداف فوق الذکر یک نفر از اعضای واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی به عنوان « خبر نگار » انتخاب و فعالیت خود را مطابق دستور العملی که ابلاغ خواهد شد انجام می دهد. مجمع عمومی خبر نگاران جوان از اجتماع خبر نگاران واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی مدارس سطح شهرستان تشکیل و از بین خود شورای انجمن دانش آموزان خبرنگار شهرستان را تشکیل و به وظایف محوله می پردازند.طرح ذوالفقار

تاریخ انقلاب ما سرشار از تجربه و رشادت است. نقل و انتقال یاد و خاطره 8 سال دفاع مقدس از زبان صادقان و حاضران آن صحنه ها, هم تاریخ را از تحریف مصون می کند و هم فرزندان انقلاب را با قهرمانان کشور آشنا می سازد.

به همین خاطر و بر اساس این طرح ارزشهای 8 سال دفاع مقدس و بزرگ مردی های سربازان مخلص امام زمان در قالب مسابقه –کارهای فرهنگی و هنری در بین نوجوانان و جوانان این مرز بوم که سرمایه های گرانقدر نظام و کشور هستند زنده و ماندگار خواهد شد.طرح گلباران

طرح گلباران مسابقه ای است که با هدف احیا و ترویج اندیشه های بلند و الهی حضرت امام(ره) در سطح دانش آموزان سراسر کشور در قالب کارهای هنری و فرهنگی برگزار می شود. شیوه های جذاب و جدیدی پیش بینی شده است که برابر دستور العمل های مربوطه به اطلاع مخاطبین خواهد رسید این برنامه در سال گذشته نیز در سطح مدارس کشور به اجرا گذاشته شد که بحمد الله مورد استقبال چشمگیر دانش آموزان قرار گرفت.


طرح ترنم باران

طرح ترنم باران همانند طرح گلباران مسابقه ای است که تمام دانش آموزان دوره های راهنمایی و دبیرستان را تحت پوشش قرار می دهد و هدف آن ترویج اندیشه و رهنمودهای مقام معظم رهبری در بین این بخش ازجامعه اسلامی ما می باشد.


جشنواره فرهنگی ورزشی بسیج دانش آموزی

جشنواره فرهنگی ورزشی بسیج دانش آموزی

جشنواره، به منظور تحرک بخشیدن به بسیجیان دانش آموز و ایجاد سلامتی و نشاط در آنها و آماده نمودن آنان برای حضور در میادین ورزشی برگزار می شود. بر اساس این طرح بعد از اینکه مسابقات ورزشی از مدرسه تا استان برگزار شده تیم های برتر در مسابقات تیمی و نفرات برتر در مسابقات انفرادی در جشنواره پایانی که به صورت متمرکز کشوری برگزار خواهد شد شرکت می نمایند و برترین هر رشته مشخص و معرفی خواهندشد.


مسابقه مقاله و انشا نویسی

مسابقات مقاله و انشا نویسی

در راستای شکوفا نمودن استعدادهای دانش آموزان بسیجی و استفاده بهینه از این سرمایه الهی،
مسابقات مقاله و انشا نویسی با هدایت متمرکز و اجرا غیر متمرکز پیش بینی شده است که در قالب مسابقه مقاله و انشا نویسی با دانش آموزان بسیجی در میان گذاشته می شود که این عزیزان با استفاده از استعداد الهی خود در قالب جملات و نوشتارهای ادبی، آنها را تعریف می نمایند که بهترین مقاله و انشا هر مدرسه جهت شرکت در مراحل بعدی به رده مافوق ارسال می شود. از خصوصیات بارز این طرح اجرای غیر متمرکز است به این معنا که واحدها پس از دریافت عناوین و موضوعات، مسابقه را برگزار می کنند و بهترین اثررا بر می گزینند و ضمن تشویق نویسنده ممتاز، در نهایت نوشته های برتر جمع بندی شده و مورد استفاده مسئوولین قرار می گیرد.


اردوهای بسیج دانش آموزی

اردوهای بسیج دانش آموزی

جمهوری اسلامی ایران به عنوان ام القرای اسلام با هدف احیای سنتهای نبوی هم اکنون گام بلندی را به منظور نو سازی معنوی فرد فرد جامعه انقلابی بر می دارد و می رود تا زمینه ساز انقلاب جهانی مهدی موعود(عج) گردد.

در این زمان حساس که شبیخون فرهنگی تیرهای زهر آلود خود را به سمت نسل جوان امروز ایران اسلامی نشانه رفته است، هر اقدامی که بتواند به درونی کردن ارزشها منبعث از شریعت دین اسلام در نسل آینده منجر شود، اهمیت و اولویت ویژه ای داشته و باید در تقویت آن تلاش نمود.

ایام تابستان همیشه در ذهن مسئوولان امر تعلیم و تربیت به عنوان یکی از مغتنم ترین زمان ها جهت گذراندن تفریحات سالم و هدفمند و نیز آموزش علوم مختلف به منظور نهادینه کردن ارزشهای اسلامی تلقی می شود. در همین زمینه برای غنی سازی و پرنمودن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان اردوهای بسیج دانش آموزی با دو شیوه استانی و کشوری همه ساله با اهداف زیر برگزار می شود:

1- ایجاد محیطی سالم، با نشاط و سر گرم کننده به منظور پر کردن اوقات فراغت و رفع خستگی ناشی از یکسال تلاش تحصیلی و خدمت صادقانه در واحدهای مقاومت.

2- خود باوری، خود اتکایی و بر خوردار شدن دانش آموزان بسیجی از روحیه جمع گرایی و حضور در فعالیت های فرهنگی – سیاسی – اجتماعی.

3- ایجاد زمینه های بروز خلاقیتها – ابتکارات و توانمندی های دانش آموزان.

4- تشریح برنامه ها- فعالیت ها و سازماندهی بسیج دانش آموزی به منظور تحکیم و – حفظ و انسجام ارتباطات سازمانی و ایجاد زمینه های جذب نیروهای جدید. مشخصات هر اردو متناسب با اهداف و نوع برنامه ها از قبل به مسوولین مربوطه اعلام می گردد.


همایش اردویی فرماندهان نمونه واحدهای مقاومت

همایش اردویی فرماند هان نمونه واحدهای مقاومت

در راستای انتقال تجارب، حفظ و انسجام درون سازمانی، توجیه طرح ها و برنامه های سازمان بسیج دانش آموزی، ایجاد بستری مناسب برای هماهنگی و همسانی برنامه ها و فعالیت های واحدهای مقاومت مدارس و نیز تقدیر و تشکر از فرماندهان نمونه واحد های مقاومت پویندگان و پیشگامان که از تحرک و پویایی و نوآوری بیشتری برخوردار بوده اند, همایش اردویی فرماندهان نمونه بسیج دانش آموزی مطابق دستور العمل های مربوطه و ابلاغ سهمیه های مشخص به استان ها به صورت متمرکز کشوری برگزار می گردد.


همایش مشترک تشکل های دانش آموزی کشور

همایش مشترک تشکل های دانش آموزی

در راستای تقویت و گسترش تشکل های دانش آموزی کشور به عنوان بستر حضور و مشارکت گسترده جوانان و نوجوانان در فعالیت های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، سازندگی و... با ابتکار وزارت آموزش و پرورش و همکاری صمیمانه مسئوولین تشکل های دانش آموزی کشور همایش مشترکی با حضور اعضای برگزیده تشکل های دانش آموزی به صورت متمرکز و کشوری طراحی گردیده است.
این همایش که به منظور انتقال تجارب و نوآوری ها، جلوگیری از اقدامات موازی غیر ضروری، ایجاد وحدت و همدلی بین دانش آموزان عضو تشکل ها و دیدار و کسب رهنمود از مسئوولین محترم نظام جمهوری اسلامی ایران دو سال گذشته برگزار گردیده است که انشاءا... با عزم مسئوولین تشکل ها در سال جاری نیز اجرا خواهدشد.
دانش آموزان عضو سازمان بسیج دانش آموزی به تفکیک رسته های و انجمنهای سازماندهی شده در این همایش با شکوه شرکت نموده و توانمندی های خود را به نمایش خواهند گذاشت.


برنامه مسابقات موضوعی

برنامه مسابقات موضوعی

به منظور بالا بردن سطح تحصیلی ، علمی ، فرهنگی و تربیتی اعضای واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی و ایجاد رقابت سالم بین دانش آموزان و همچنین ایجاد زمینه فعالیت ، شناسایی و معرفی دانش آموزان نمونه بسیجی مطابق دستور العمل هایی که ابلاغ خواهند شد مسابقاتی در موضوعات علمی ، فرهنگی ، هنری ، تربیتی ، در سطح واحدهای مقاومت بسیج به اجرا گذاشته خواهد شد.
این مسابقات در سطوح شهرستان ، استان و کشوری انجام می گردد و به برندگان آن نیز هدایایی تقدیم خواهد شد.


ثبت عملکرد واحدهای مقاومت

ثبت عملکرد واحدهای مقاومت بسیج

به منظور اطلاع دقیق و منظم از روند اجرای برنامه ها و فعالیتهای واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی، ارزیابی عملکرد واحدها، ازمیان برداشتن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت برنامه ها در بسیج دانش آموزی، اقدام به تهیه جزوه ثبت عملکرد واحد مقاومت می گردد، که انشاءا... همزمان با شروع سال تحصیلی این جزوه ها در اختیار واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی قرار داده خواهد شد.
ثبت عملکرد و انعکاس فعالیت های واحدهای مقاومت مطابق دستور العملی که به همراه جزوه ارسال می گردد در واحدهای مقاومت مورد بهره برداری قرار می گیرد. بدیهی است ملاک تعیین میزان موفقیت واحدهای مقاومت در اجرای فعالیت ها، اطلاعات و مطالبی است که در جزوه ثبت عملکرد درج می گردد و بر همین اساس رتبه بندی و امتیاز دهی واحدها انجام خواهد شد.


تقویم اجرایی واحد مقاومت

تقویم اجرایی واحد مقاومت

به منظور انسجام و نظم بخشیدن به انجام فعالیت ها و برنامه های واحد مقاومت بسیج و ایجاد هماهنگی، وحدت و رویه تناسب بین فعالیت ها و مناسبت ها و همچنین یادآوری تقویم تاریخ شمسی و قمری جزوه ای تحت عنوان تقویم اجرایی واحد مقاومت تحویل واحدها خواهدشد.
در این مجموعه اطلاعات زمان بندی شده مربوط به فعالیت های عمومی، اختصاصی و سازمانی واحدهای مقاومت درج گردیده و ترکیب تقویم اجرایی به نحوی تنظیم شده که پوشش دهنده به فعالیت های واحد مقاومت در کل سال تحصیلی و تعطیلات تابستان باشد.


صدور کارت شناسایی اعضاصدور کارت شناسایی اعضا

جهت شناسایی اعضای بسیج دانش آموزی و مشخص کردن هویت سازمانی آنها , اعطای کارت شناسایی به آنها یکی از ضروریات است. به همین دلیل کارت شناسایی پویندگان و پیشگامان بسیج دانش آموزی طراحی و تهیه شده است. کارت ها در واحد مقاومت مدرسه تکمیل و پس از الصاق عکس و کنترل آن در نیروی انسانی حوزه، توسط فرمانده حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی امضا و پس از ممهور شدن به مهر کارگزینی ناحیه مقاومت به افراد داده می شود.
دفتر ثبت مشخصات کارت های شناسایی به منظور جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی از کارت های شناسایی و همچنین ایجاد هماهنگی و یکنواخت عمل کردن در صدور کارت ها و پیش گیری از بی انضباطی و صدور مجدد کارت دفتر ثبت مشخصات کارت های شناسایی تهیه شده است که تمام مشخصات گیرنده در آن قید می گردد.


جذب نیروهای جدیدجذب نیروهای جدید

یکی از اصول حاکم بر بسیج دانش آموزی فراگیر بودن آن است. بر اساس این اصل تمامی دانش آموزان برابر دستور العمل های مربوطه می توانند به عضویت بسیج درآیند. بر همین اساس« جذب نیروهای جدید» برنامه ای است که هر ساله به عنوان یکی از برنامه های مصوب واحدها ابلاغ می گردد. فرماندهان واحدهای مقاومت، اعضای شورا و دیگر اعضای واحد مقاومت می بایست با استفاده از شیوه های جذاب نسبت به سوق دادن دانش آموزان به سوی واحد مقاومت اقدام نموده و تمام امکانات لازم را جهت حضور و عضویت آنان در بسیج مدرسه فراهم نمایند.


صدور احکام مسئولین واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی

صدور احکام مسئوولین در واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی

یکی از ویژگی های بسیج دانش آموزی سازماندهی و تقسیم مسئوولیت می باشد. به گونه ای که تمامی دانش آموزان با توجه به توان، استعداد، علاقمندی و میزان ارتباط، در ساختار واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی برخوردار از مسئوولیتی معین و مشخص می باشند.

حکم مسئوولیت عبارت است از متن تنظیم شده ای که به واسطه صدور آن توسط فرمانده یا مسئوول مافوق، مسئوولیت مشخصی به فرد واگذار می گردد.

صدور حکم مسئوولیت که(بواسطه اعمال معیار ها و ضوابطی انجام می شود) در تقویت و استحکام و احدهای مقاومت محاسن زیادی از جمله «ایجاد ثبات درمسئوولین – جلب اعتماد و تقویت روحی اعضای واحد مقاومت – حفظ استقلال و محبوبیت واحد مقاومت در میان دانش آموزان – ایجاد زمینه های رشد اعضا و افزایش تلاش و کوشش آنها در اجرای وظایف و ماموریت ها » می باشد.

احکام مسئوولیت دربسیج دانش آموزی مطابق سازمان واحدهای مقاومت امیدان، پویندگان و پیشگامان طبق شرایط و ضوابط احراز مسئوولیت صادر می شود و ترتیب صدور آن به شرح ذیل است:

1- حکم مسئوولیت فرمانده واحد مقاومت با پیشنهاد فرمانده حوزه مقاومت مافوق توسط فرماندهی بسیج ناحیه (شهرستان )مربوطه صادر می گردد.

2- حکم مسئوولیت اعضای شورای واحد مقاومت بنا به پیشنهاد فرمانده واحد مقاومت مربوطه و توسط فرماندهی حوزه مقاومت صادر می گردد.

3- حکم مسئوولیت فرماندهان دسته های مقاومت بنا به پیشنهاد مسئوول امور نیروی انسانی واحد و با انجام انتخابات و کسب اکثریت نسبی آرای اعضای دسته مربوطه توسط فرمانده واحد مقاومت صادر می گردد.

تبصره 1.حداکثر مدت اعتبار حکم مسئوولیت فرماندهان واحدهای مقاومت 2 سال می باشد.

تبصره 2.به منظور آگاهی و جلب مشارکت و همکاری مدیران و مسئوولان محترم آموزشگاه رونوشت احکام صادره جهت اطلاع آنان ارسال می گردد.

بدیهی است مسئوولیت پیگیری احکام هر یک از مسئولیتهای سه گانه فوق فرد پیشنهاد دهنده می باشد که امید است تلاش کافی برای سازمان دار کردن واحدهای مقاومت از سوی مسئوولین محترم مبذول گردد و شاهد برخورداری تمامی مسئوولین و فرماندهان واحدهای مقاومت از حکم مسئوولیت باشیم.


تجهیز واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی

تجهیز واحدهای مقاومت بسیج دانش آموزی

اگر چه ابتکار و خلاقیت و نو آوری اعضای بسیج دانش آموزی در اجرای برنامه ها و فعالیت ها نقش عمده و اساسی را ایفا می کند، ولی وجود حداقل امکانات مورد نیاز بسیج دانش آموزی می تواند این تشکل دانش آموزی را در اجرای ماموریت های خود تقویت نموده و به محتوای برنامه ها غنا و استحکام بیشتری بخشد.

سازمان بسیج دانش آموزی با شعار پایگاه محوری و حوزه محوری در راستای تقویت بیش از پیش واحدها و حوزه های مقاومت بسیج دانش آموزی با شیوه ای ممتاز و در حد مقدورات و امکانات، اقدام به تجهیز واحدها و حوزه های مقاومت نموده است.

همه ساله تعدادی از رده های فوق الذکر در طرح تجهیز لحاظ شده و با ارسال فرم های مخصوص، فرماندهان واحدهای مقاومت می توانند با توجه به شرایط فعالیت دانش آموزان در مدرسه و امکانات تکمیلی که در اختیار بسیج مدرسه قرار گرفته است بر اساس اولویت بندی نیازمندیهای واحد مقاومت مربوطه که قابل استفاده برای غنی سازی محتوایی برنامه ها و فعالیت های فردی و گروهی دانش آموزان عضو است را پیش بینی و نسبت به درخواست برخی اقلام قید شده برابر سقف ریالی در نظر گرفته شده اقدام نمایند.

امید است با توجه به محدودیتها و کمبودهای موجود، حداکثر بهره وری از حداقل امکانات موجود و تخصیصی به عمل آید. البته امکاناتی که از سوی بسیج دانش آموزی به مدارس واگذار می شود بسیار محدود است و لیکن فرماندهان واحد، بایستی از طریق مدیریت مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان، کمک های دانش آموزان و سایر منابع مردمی و دولتی، امکانات لازم برای فعالیت اعضا را فراهم نماید.
نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸٩/٩/۱٠ توسط ساسان ترابی | نظرات()

بسیج در گفتمان امام خمینی(ره)

هفته بسیج هر سال فرصتی است تا یاد و خاطره امام و پایه گذار بسیج و ایثارگران و دلسوختگان انقلاب اسلامی تداعی گردد، در اینگونه مناسبتها معجزه امام خمینی (ره) در تربیت بسیجیان و خلق حماسه های ماندگار و ایجاد شور و نشاط عاشقانه بیش از هر مقوله دیگری خودنمایی می کند. بدیهی است انقلابی که بر پایه دین با محوریت اسلام ناب محمدی (ص) و خارج از حیطه نفوذ و سلطه دو اردوگاه بزرگ جهانی شرق و غرب رخ می دهد باید مسیری پرفراز و نشیب و پرچالش را بپیماید، دشمن های زیادی را تحمل کند و از تهدیدهای ویرانگری عبور نماید.
چنین حرکتی در ادامه مسیر نیازمند بسیج همگانی با رویکرد ایثار و فداکاری و چشم پوشی از مظاهر پر زرق و برق و فریبنده دنیا و دل سپردن به لقاء الهی است.
امام خمینی (ره) این نقش آفرینی را در سیمای بسیج و بسیجی تفسیر نمودند. از این رو تلاش می کنیم تا از دریای بیکران آثار بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و امام و مقتدای بسیجیان درسهایی بگیریم و آن را نصب العین خویش قرار دهیم.
1ـ بسیج عامل نجات کشور: تأسیس بسیج با صدور فرمان امام خمینی (ره) ماه‌ها پیش از آغاز جنگ تحمیلی و در تاریخ 4/9/58 در شرایطی تحقق یافت که اصل انقلاب  ثبات و استقرار نظام جمهوری اسلامی در معرض تهدید قرار داشت و این تهدیدات محدود در عرصه های نظامی نبود بلکه تهدیدات و خطرهایی همه جانبه را به تصویر می کشید. با این توصیف حضرت امام (ره) فرمودند: «باید ما همه قوایمان را مجتمع کنیم برای نجات دادن یک کشور، باید اگر مسائلی بر ایمان پیش بیاید، هر چه هم سخت باشد، تحمل کنیم»(1)
2ـ بسیج سپر دفاعی کشور در برابر استکبار: تاریخ تحولات انقلاب اسلامی بیانگر این واقعیت است که سازمان بسیج، پس از تسخیر لانه جاسوسی امریکا در تهران توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، به فرمان رهبر کبیر انقلاب تأسیس گردید(2)، زمانی که ابعاد و عمق توطئه های استکبار جهانی برای سلطه بر ملتهای منطقه بویژه ملت بزرگ ایران بیش از پیش آشکار شده و شیطان بزرگ که از دست جوانان انقلابی کشور به شدت زخمی شده بود عزم خویش را در هجمه و فشار همه جانبه بر کشور جزم نموده و سودای براندازی نظام را در سر می پروراند در چنین فضایی تشکیل بسیج در واقع انسجام بخشی به تمامی توانمندیها و دارایی هایی کشور در برابر فتنه گری استعمارگران قلمداد گردید. بسیج تاکنون این نقش را بخوبی ایفا نموده است و ماندگاری و سربلندی و امنیت و اقتدار همه جانبه کشور دلیلی گویا به این مدعا می باشد و در آینده نیز سپر دفاعی کشور و عامل به شکست کشاندن توطئه ها و خنثی کردن فتنه ها و شیطنت های استکبار جهانی و ایادی آن خواهند بود.
3ـ تشکیل بسیج از برکات و الطاف خداوند بود: بزرگترین افتخار و آرامش و اطمینان خاطر برای بسیجیان حمایت های رضایت بخش مراد و مقتدای بسیجیان بود که با تعابیر معنوی و ادبیات برانگیزاننده بیان می شد. امام خمینی (ره) در پیام خویش به بسیجیان در پایان دوران افتخار آمیز دفاع مقدس در دوم آذرماه 1367 فرمودند: «تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران یقیناً از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود که بر ملت عزیز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد... من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می خورم و از خدا می خواهم تا با بسیجیانم محشور گرداند، چرا که در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی ام»(3) از این رو می توان مخالفت های احتمالی که از روی غفلت یا اشتباه صورت می پذیرد را با دیده تردید نگریست و آنها را در نقطه مقابل گفتمان امام راحل (ره) ارزیابی کرد.
4ـ بسیجیان مظهر عشق و ایثارند: واژه هایی چون عشق و ایثار و فداکاری در عصر کنونی جز با معرفی شهیدان و جانبازان و رزمندگان معنا پیدا نمی کند، امام خمینی (ره) که همواره علاقه و دلبستگی سرشار خویش را نسبت به بسیج و بسیجیان در مقاطع مختلف بطور شفاف و صریح بیان داشته اند در این زمینه فرمودند: «در حوادث گوناگون پس از پیروزی انقلاب، خصوصاً جنگ، بودند نهادها و گروههای فراوانی که با ایثار، خلوص، فداکاری و شهادت طلبی در این کشور، انقلاب کردند ولی حقیقتاً اگر بخواهیم مصداق کاملی از ایثار و خلوص و فداکاری و عشق به ذات مقدس حق و اسلام را ارائه دهیم، چه کسی سزاوارتر از بسیج و بسیجیان خواهد بود»(4)
5ـ شکوفه ها و تربیت یافتگان بسیج رستگارند؛ امام راحل (ره) پایه گذاری بسیج را شجره طیبه نامیدند و شکوفه ها و خروجی آن را به مدرسه عشق و مکتب شاهدان تعبیر نمودند، بسیج بهترین مأمن برای تربیت جوانان و نوجوانان است، کادرسازی، فرهنگ سازی، انتخاب الگوی کارآمد و صحیح برای مشارکت در عرصه های سرنوشت ساز کشور به نحوی اطمینان بخش در این ساز و کار مقدس صورت می پذیرد.
امام راحل (ره) در این راستا فرمودند: «بسیج، شجره طبیه و درخت تناور و پر ثمری است که شکوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت حدیث عشق می دهد. بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروان آن بر گلدسته های رفیع آن اذان شهادت و رشادت سرداده اند، بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت یافتگان آن نام و نشان در گمنامی و بی نشانی گرفته اند. بسیج لشکر مخلص خداست»(5)
6ـ توصیه امام (ره) به تجلیل از رزمندگان و حفظ انقلاب:
 رهبر کبیر انقلاب اسلامی همواره دغدغه نفوذ فرصت طلبان و نااهلان و نیز به فراموشی سپردن پیش کسوتان جهاد و شهادت را گوشزد کرده اند و توجه به این دو امر مهم را در وصیت نامه سیاسی الهی خویش تکلیف آیندگان بیان نموده است معظم له در بیاناتی ماندگار تأکید فرمودند: «آری، دیروز روز امتحان الهی بود، که گذشت و فردا امتحان دیگری است، که پیش می آید و همه ما نیز روز محاسبه بزرگتری را در پیش رو داریم، ... من در میان شما باشم و یا نباشم، به همه شما وصیت و سفارش می کنم که نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد، نگذارید پیش کسوتان شهادت و خون در پیچ و خم زندگی روزمره خود به فراموشی سپرده شوند»(6)
7ـ بسیج پشتوانه انقلاب اسلامی است: این پشتوانه را باید روز بروز تقویت کرد و شائبه های تضعیف و مخالفت با آن را می بایست هوشیارانه دفع نمود. امام راحل (ره) فرمودند: «بسیج مستضعفان که به حق پشتوانه انقلاب اسلامی است به کوشش ارزنده خود ادامه داده و به حمدالله با همت جوانان برومند و داوطلبانه، گروه میلیونی رزمنده را تربیت و امید آن است که با شرکت فعال قشرهای منظم و شور و شوقی که در جوانان از برکت اسلام مشاهده می شود ارتش بیست میلیونی که نگهبان جمهوری اسلامی و کشور عزیز از شر جهانخواران متجاوز است، تحقق یابد»(7)
8ـ بسیج جهانی پرچمدار مقابله با ظلم و بی عدالتی: در اندیشه بنیانگذار انقلاب اسلامی، بسیج مرز نمی شناسد، بسیج آرام و قرار ندارد، بسیج پرچم مقابله با استکبار و استبداد را بر دوش می کشد، بسیج باید عزم راسخ و همت بلند داشته باشد و چشم انداز آن نجات بشریت و سرکوبی استکبار است. امام راحل (ره) در این خصوص فرمودند: «بسیج تنها منحصر به ایران اسلامی نیست باید هسته های مقاومت در تمامی جهان بوجود آید و باید در مقابل شرق و غرب ایستاد»
و در مقطعی نیز تصریح نمودند که «... بار دیگر تأکید می کنم که غفلت از ارتش بیست میلیونی سقوط در دام دو ابر قدرت جهانی را به دنبال خواهد داشت»
بسیج در چنین فرهنگ و گفتمانی آمادگی کامل را برای حفظ انقلاب و حراست از دستاوردهای حیاتبخش و انسان ساز انقلاب اسلامی دارا می باشد، آغوش پر مهر و محبت خویش را با اخلاص و صداقت برای جذب و تربیت نوجوانان و جوانان باز نگه داشته و صلح و صفای خویش را با آنان تقسیم می کند. بسیج بهترین الگو برای مشارکت در عرصه های سرنوشت ساز کشور در عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، امنیتی، علمی، و... می باشد. بدیهی است ایفای چنین نقشی منوط به داشتن بصیرت و آگاهی و هوشیاری عمیق و همه جانبه است. مهمترین رمز موفقیت و ماندگاری بسیج و بسیجیان اتصال به کانون مشروعیت نظام یعنی مقام ولایت مطلقه فقیه است، بسیج بازوی پرتوان ولی امر و امامت امت است، بر این باور ثابت قدم خواهد ماند، ملامت ملامت گران و سرزنش خناسان در عزم و اراده آنان تأثیر نمی گذارد، خستگی نمی شناسد، بارهای بر زمین مانده را بر دوش می کشد، در هر میدانی که نیاز به حضور او احساس شود سر از پا نشناخته حضور هوشمندانه و مؤثر پیدا می کند، بسیجی اهل خطر است و غبارها را از چهره انقلاب و انقلابیون پاک می کند، بسیج خار چشم دشمنان و ایادی وابسته به استکبار است و با بینش و بصیرت فافذ خویش قله های ترقی را می پیماید و گام به گام با ولی امر و مقتدای خویش، مقام معظم رهبری حرکت می کند.
 در این قسمت تلاش نمودیم تا با امام و بسیجیانش همراز گردیم و تشریح عرصه های دیگر نقش آفرینی بسیج و مهمتر از همه بسیج در آئینه کلام گهربار مقام معظم رهبری را به فرصت دیگری واگذار می کنیم.
پی نوشت ها:
1ـ صحیفه امام /ج 11 /ص 121ـ120
2ـ پنجم آذرماه 1358 با فرمان امام خمینی (ره)
3ـ صحیفه امام/ ج 21 /ص 196ـ194
4ـ همان
5ـ پیام امام (ره) به بسیجیان در پایان جنگ تحمیلی، امام خمینی و نهادهای انقلاب اسلامی، بنیان دفتر 36 ص 177
6ـ 29/4/67
7ـ صحیفه امام/ ج 15/ ص 386

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸٩/٩/۱٠ توسط ساسان ترابی | نظرات()
درباره وبلاگ
موضوعات
 
آخرين مطالب
آرشيو مطالب
نويسندگان
صفحات جانبي
پيوند ها
 
سلام ،به وبلاگ بحرالعلوم بسیج خوش آمدید


قالب وبلاگ